Doğru işi yapanı yermeyin, hakkını teslim edin !…

Merkez Bankası’nın faiz kararına neredeyse 24 saat zaman kala, ekonomi medyasına bir haber düşmüştü. Belki de karar alıcılar için önemli bir mesajdı bu haber:

“MSCI Inc. tarafından yapılan açıklamada 2020 sınıflandırma değerlendirmesinde Türkiye’nin gelişen piyasa statüsünün gözden geçirileceği ve öncü gelişen piyasa ya da ayrık kategorisine indirilebileceği belirtildi..”

Bunu hemen “kötü haber” olarak değerlendirmeden önce, konunun uzmanlarıyla konuşmaya karar verdim. Önce bir finans yöneticisini aradım. Çünkü kendisi sermaye piyasalarında ciddi tecrübeye sahip bir uzmandı. Bana “bu karar aslında sarı kart göstermek anlamına geliyor” dedi. Swap işlemlerinden takas işlemlerine, açığa satıştan diğer uygulamalara kadar Türkiye’yi serbest piyasa ekonomisinin gereklerine uymadığı intibaı vermesi sebebiyle, kendisini düzeltmesi için bir süre verilmiş olduğu anlaşılıyor. Eğer verilen sürede gerekli iyileştirmeler yapılmazsa, Türk Para ve Sermaye Piyasalarından 2.5-3 Milyar Dolar çekilmesi ihtimali var.

Hemen arkasından ciddi tecrübeye sahip piyasa aktörlerinden kıymetli bir uzmanı daha aradım. O da “elbette iyi haber değil ama piyasalara etkisi sınırlı olacak” diye yorum yaptı. Ancak bu gelişmenin Türkiye’nin para ve sermaye piyasalarını Arjantin ve Nijerya’nın kategorisinde değerlendirilmesi sonucunu yaratacağı konusunda hemfikir olduk.

Tüm bu gelişmeler devam ederken, ben içimden Merkez Bankası’nın 25 baz puanlık bir indirim yapacağını tahmin ettim. Bir süredir Merkez Bankası’nın ne yapması gerektiğinden çok, ne yapacağını yorumladığımız için, böyle dememize rağmen dünkü kararın ardından kimse mutsuz olmadı. Herkesin yüreğindeki aslan “faizlerin sabit kalması” olsa da, Ankara’nın baskısı sebebiyle Merkez Bankası’nın 25 baz puan indirimle idare edeceğini düşündük. Nedeni anlatayım:

Türkiye ile ilgili değerlendirmelerin raydan çıkmasını önleyen faktörlerden biri Merkez Bankası yönetiminin şu ana kadar ortaya koyduğu rasyonel yaklaşımlar. Ben böyle dediğim zaman içerleyen çok oluyor ama şunu tekrar etmek gerekiyor: Siyasetin parametreleri, pandeminin yarattığı yıkım, bankacılık ve finans sektörünün zorlukları, ödeme mekanizmasının ayakta tutulması gerçeği çerçevesinde Merkez Bankası Yönetimi elinden geleni yapıyor ve bu süreçte çok fazla hata yapmadı diyebilirim.

“Hep bir öfke ve eleştiri var..”

Merkez Bankası’nın dünkü kararıyla alakalı sosyal medyada şöyle bir mesaj paylaştım: “Merkez Bankasını cesaretinden dolayı tebrik ediyorum. Faizler bu ay değişmedi, sanıyorum enflasyonla alakalı endişeler azalana kadar da bu şekilde devam edeceğiz. “

Vay sen misin bunu yazan ! “Mecburen yaptı” diye cevap veren oldu. Ben de şöyle dedim: “Zaten yönetimler mecburiyetler üzerine karar verir.” Açıkçası Merkez Bankasıyla alakalı oldukça haksız yorumlar da vardı. Halbuki şu anki yönetim daha önceki yönetimlerin yerle bir ettiği itibarı geri kazanmak için muazzam bir çaba içinde. Bu süreçte rasyonel beklentilerin tam tersine kararlar bile alarak risk yönetimi yapıyor.

Bir tane takipçim. “Ben böyle yapacağını bildim, çünkü..” diye yazmış ama argümanları yerle temas etmiyordu. Ben de “her canlı ömründe bir kere tutturuyor” diye espri yaptım. Baktım işi sertleştiriyor hemen “bloklananlar evrenine” gönderdim. Merkez Bankası’nın verdiği zor kararın, yazının başında belirttiğim çarşamba sabahı ortaya çıkan gelişmeyle de alakası olduğunu görmeden, sadece “enflasyon-kur” hipotezleriyle açıklamaya çalışmak en hafif ifadeyle “körleşmek” anlamına geliyor.

Eğer önümüzdeki 6 ay içinde önce piyasa şartları ve neticede piyasa kuralları normale dönerse, sanıyorum MSCI endeksindeki yerimizi koruyabileceğiz. Merkez Bankası’nın “her şeyin farkındayım” anlamına gelen dünkü kararı umarım Türkiye’nin dünyadan ayrışmasını önleyecek adımlardan biri olur.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara