“Dolar alalım mı?” diye soranlara, kibarca….

Yatırımcıların aklı oldukça karışık. Bir yandan Dolar/TL yükseliyor, diğer taraftan da Borsa ve Faiz de. Anlaşılan fazla para bağlamadan yapılan işlemler volatiliteyi öyle artırmış ki, odaklanma sorunu yaşanıyor.

Hafta içinde Orta Vadeli Plan açıklandı. Şöyle yorumlayalım: “Elle tutulacak kadar yakın vadeye elle tutulur hedefler yazılmış, en uzak vadeye ise olması gerekenler.”

Hafta başı enflasyon ve OVP’nin açıklanması döviz kurllarındaki ateşi dindirmedi. Bir Dost pazartesi akşamı “3,025’i geçersek ne olur?” diye sordu. Ben de “Ne olursa olsun beni şaşırtmaz” dedim. Daha çarpıcı cevaplar da verebilirdim ama düşünceliydim.

Instagramda paylaştım geçenlerde, “Sakal da bıraktım ama dinleyen var mı?” diye. Aylardır Dolar/TL’nin düşmesi için sebep olmadığını, dolayısıyla her düştüğü seviyeden azar azar alınmasını telkin ettim. Kaç defa televizyonda söylediğimi hatırlamıyorum.

Tabii “Buradan dolar alınır mı?” diye soranlar da var. “Bu saate kadar neredeydiniz?” demek ayıp olur. Ancak bu seviyelerde sadece borcu ya da ödemesi olanlar için “Gevşediği anları yakalayın” diyebilirim.

Açıkçası 3.10 seviyesi geçilmedikçe yatırım için fazla kafa yormaya gerek yok. Ben amatörler için söylüyorum.

Profesyonellerde kıyamet gibi akıl var. Onlar kendi bildiklerini okurlar.

Ara