Dolar daha da düşer mi ?

Genellikle bu soruyu, Dolar/TL yükselirken “daha da artar mı?” diye soranlar soruyor. Yani endişe edenler borcu veya ödemesi olanlardan çok, “paramı nasıl değerlendireyim?” diye soranlar. Yine de yardımcı olmaya çalışacağım.

Açıkçası, gelişen ülke paralarının Dolar karşısında değer kazandığı bir süreçteyiz. TL de bu gelişmeden ziyadesiyle payını alıyor diyebilirim. ABD ile yakınlaşma da önemli elbette. Bu sebeple uzun zamandır alım fırsatı kollayanlar için karar anı yaklaşıyor gibi gözüküyor.

Dolar/TL’nin ilk kez sıçrama yaptığı dönemde 4.00 TL seviyesinden dolarlarını satanlar, bir süredir kısa vadeli mevduatta paralarını değerlendiriyorlardı. Bugün paralarını % 25 civarındaki faizle bağlamış olsalar bir yıl boyunca bu şekilde devam etseler, kendilerini iyi hissetmeleri için Dolar/TL’nin 5.25-5.40 arasında olması lazım. Pek mümkün gözükmüyor.

Dolarlarını 6 TL üzerinde bozdurmuş olanlar için ise durum farklı. Bugünkü mevduat faiziyle bile ilerlesek, bu yatırımcıların kendilerini kötü hissetmeleri için 1 yıl sonra Dolar/TL’nin en az 7.5 seviyesinde olması lazım. Açıkçası bu göze alınabilecek bir risk. Kaldı ki, rantiye sınıfı bu konjonktürde parasını uzun vade bağlamaktan hoşlanmadığı için, yükselen faizlerle kazançlarını artırıp Dolar Kuruna karşı risklerini azaltacaklardır.

Dolayısıyla Dolar/TL gevşedikçe “alsam mı, almasam mı” diye tereddüte girenler olacak. Ancak ödemesi veya borcu olanlar için tereddüt büyük lüks olur. Mutlaka azar azar alıp bir kenara koymalılar diye düşünüyorum.

“Reel Sektör için zorluklar daha yeni başlıyor olabilir…”

Reel Sektör tarafına geçersek: Dün Manisa’daydım. Enerji Verimliliği ile ilgili konferansa Altınbaş Üniversitesi adına katıldım. AB tarafından desteklenen konferansa birçok kuruluş temsilcisini göndermişti. Orada da mevzu döndü dolaştı, büyük grupların konkordato taleplerine ve sürekli olarak piyasada çekleri dolaşan kurumlara geldi.

Anladığım şu ki büyük gruplar bile ciddi bir nakit sıkışıklığında devam ediyor ve şu anki çok yüksek faizlere rağmen bu tip işlemler yapacak duruma gelmişler. Açıkçası finans kuruluşları kaynak kullandırmada çekinceli olmaya devam ettiklerinde, işin içinden çıkamayacağız. Dolayısıyla mutlaka taze kaynağı ülkeye getirecek bir yol bulmalıyız.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara