Dolar Meraklıları İçin Sabır Sanatı..

Pazartesi sabahı Dolar/TL10,05 civarında işlem görmeye başlayınca telefonlar çalmaya başladı. “Hocam buradan alalım mı ?” diyenler çoğunluktaydı. Anlaşılan ne kadar anlatsak da mesaj doğru anlaşılmıyor. Rekor seviyelerde başlayan ya da rekor seviyede kapanış yapılan günlerde alım yapmak yerine, geri çekilme anını sakince beklemek gerekiyor. 

Elbette bu geri çekilmeler arzu edilen seviyelere dönüş anlamında ele alınmamalı. Ancak 10,05’i test ettikten sonra 9,96 ‘ya gerilediğini de gördük. Daha önceki dönemlerde de aynı durumu yaşadık. Sert yükselişler sonunda her zaman bir sakinleşme ya da geri çekilme oluyor. Tabii şunu da söylemem lazım: Sermayenin ya da tasarrufların tamamıyla daha önce döviz almış olanların pazartesi sabahı yüksek sevilerden satış yapıp tekrar geri alma fırsatları oldu. 

Pazartesi günü sabah saatlerinde Dolar/TL önce 10,05’i test etti, sonra saat 10:00 gibi 9,96 seviyesine düştü. Bu açıkçası 1000 Dolarda 9 dolar kazanç anlamına geliyor. Şimdi bu durumu 10.000-100.000-1.000.000 Dolar hatta daha yüksek meblağlar için düşünelim. Hatta TL karşılığı olarak düşünürsek söz konusu rakamın önemi daha fazla anlaşılıyor. Sadece 1 saat içinde ciddi bir kazanç. 

“Sabır ve Tecrübe Yan Yana Gelince..”

Haydi diyelim ki o fırsat kaçtı, tersinden bakalım: 9.96 seviyesinden alan bir yatırımcının eğer yeterince sabrederse dün 10.15 ‘den rahatlıkla satıp her 1000 Dolar için 190 TL kazanç elde etme imkanı vardı. Bakın 10.20 veya 10.30 demiyorum. Sabırsız olup erkenden satanlar için söylüyorum. 

Ben bunları anlatırken kimseyi spekülasyona teşvik etmiyorum. Bunu da bilin. Sadece sabırlı olunduğu zaman konjonktürden kar elde edilebileceğini anlatmaya çalışıyorum. Geriye dönüp bakıldığında günlük zirvelerin heyecanına kapılmadan sabredip ortalık sakinleşince döviz satın alanların, diğer yatırımcılara göre daha fazla kazandığı anlaşılıyor. 

Ayrıca “tüm zamanların rekoru” anlamındaki seviyelerden satış yapanların da, yeterince sabrettiklerinde % 20 civarında kazanç sağladıkları ve sattıkları dövizi avantajlı şekilde yerine koydukları gözüküyor. “Bunu başarmak kolay değil” diye itiraz edenlere, Dolar/TL 5 yıllık grafiğine bakmalarını tavsiye ediyorum. Özet şu: “Piyasalar her zaman fırsat sunar”. 

Bireysel yatırımcılar kısıtlı bir zaman aralığındaki gelişmelere odaklandıkları için, uzun vadedeki gelişmeleri görmek bir kenara, bilgi eksikliğinden kısa vadeli gelişmelerden kazanç sağlayamıyorlar. Hatta telaşla yüksek seviyelerden satın alıp düşünce yine telaş edip zararına satan o kadar çok kişi var ki..

Belki döviz kurlarının bu kadar can yakması finansal okuryazarlık eksikliğinden kaynaklanıyor desem yanlış olmaz. 


Prof. Dr. Emre Alkin

https://www.dunya.com/kose-yazisi/dolar-meraklilari-icin-sabir-sanati/639965

Ara