Dolar/TL’yi sakinleştirmek mümkün mü ?…

Döviz kurlarını ya da diğer bir deyişle TL’yi istikrara sokacak adımlar, yatırımcılar tarafından rahat anlaşılabilecek, dünya gerçekleriyle ters düşmeyecek, kaynakların israf edildiği intibaını yaratmayacak hareketlerdir. Belki de herhangi bir faiz artışına gerek kalmadan bunlar yapılsaydı, fatura büyük olmayacaktı.

Şimdi gelinen durumda, TL’nin sürekli değer kazanacağını bekleyenler olabilir. Aslına bakılırsa, değer kazanmasa da “değer kaybetmeyeceği” bir süreç yaratmak mümkün. Mesela 2015 Kasım seçimlerinden önce Dolar/TL 3.00 seviyesine ulaşmış, sonra da Başbakan değişimi ve 15 Temmuz’daki hain saldırıya rağmen Ekim 2016’ya kadar bu seviyenin etrafında dolaşmıştı. Dolayısıyla, seçimlerden sonra pozitif bir hava yakalanırsa, pekala benzer bir durum yaşanabilir.

Hatta yakın zamanda 2017 Ocak-KasımDöneminde de, 3.80-3.50-3.90 gibi bir üçgen çizmişti. Belki de 4.50-4.25-4.70 gibi bir üçgen çizebiliriz uzunca bir süre. Bu imkansız değil. Yeterki, ekonomiyle alakalı söylemler yatırımcıları endişeye sevkedecek tarzda olmasın.

Seçimlerden sonra Başkanlık Makamı ve Parlamento Aritmetiği koordinasyon içinde olur, ekonomi yönetiminde de göz dolduran güvenilir isimler olduğu görülürse, döviz kurlarının uzunca bir süre dar bir bantta dalgalanma ihtimali olduğunu görebiliyorum. Bu demek değildir ki, Dolar/TL’nin yürüşüyü bitti. Maalesef bitmedi.

Türkiye’nin cari açık, dış borç ve diğer makro ekonomik konulardaki kırılganlıkları, kurların her zaman yükselişe hazır olacağını bizlere gösteriyor. Dolayısıyla, siyasi-sosyal-ekonomik istikrarı eşanlı olarak sağlamak gerekiyor.

Ben bu gerçeği, usanmadan tekrar etmeye devam edeceğim..

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara