Döviz kredileri tamam da, cari açık ne olacak ?…

Avrupa Merkez Bankası dünkü toplantıda faiz değişikliğine gitmezken “durum kötüleşirse varlık alımı miktarını artırabilirim” şeklinde açıklama yaparak, paritenin dalgalanmasına yol açtı. ABD’de ise rakamlar bir olumlu bir olumsuz açıklandığı için piyasalar yön bulmakta zorluk çekiyor diyebilirim.

Türkiye’de ise Moody’s açıklamasından sonra en belirgin değişim, gösterge tahvilin faizindeki yükseliş oldu. BIST yatay ve negatif seyrederken, Döviz Kurlarında mütevazı bir yükseliş gerçekleşti. Açıkçası piyasaların bu kararı fazla dikkate almadığını söylemek mümkün. Yine de Moody’s değerlendirmesinde hatalı bir nokta bulamadığımı söylemeliyim.

Ankara, Moody’s kararını “yok hükmünde” sayarken, hatırı sayılır tecrübeye sahip uzmanlar bunun bir mesaj olduğunda ısrar ediyorlar. Kimi uzman ekonomik model ile ilgili yabancıların “gittiğiniz yol doğru değil” mesajı verdiğini düşünüyor. Kimisi de Afrin Operasyonu ile ilgili siyasi bir mesajın verildiğini düşünüyor.

Aynı anda iki mesaj da veriliyor olabilir: “Özel sektör dış borcunun ciddi seviyelere geldiği bir zamanda, hele ki cari açık giderek büyürken ve bütçe açıkları ortadayken, Batı ile ters düşecek bir operasyona girişmeniz iyi olmadı.”

“Gerekli adımlar atılıyor ama….”

Bu varsayımların sayısı daha artırılabilir ama bizi faydalı bir yere götürmez. Dolayısıyla, eğer ki şartları değiştirecek bir gücümüz ya da şansımız yok ise, bu tarz mesajları sineye çekip yola devam edeceğiz. Eğer toptan bir politika değişikliği için bu mesajları ciddiye almış gibi yapıp ekonomik modeli baştan kurgulamak için kendimize sebep yaratırsak, çok da kötü olmaz diye düşünüyorum.

“Onlar dediği için değil, kendi iyiliğimiz için yapıyoruz” şeklinde bir slogan da uydurabiliriz mesela. Aslında, döviz borçlanmaları ile ilgili olarak hükümet önemli adımlar attı. Mayıs ayından itibaren döviz borçlanmak isteyen firmalar ince bir filtreden geçecekler. Bu önemli bir adım.

Dış ticaret açığı ve cari açık konusunda, döviz borçlanmaları gibi etkili bir kestirme yol bulmak kolay değil. Bu zamana kadar uygulanan politikalar işe yaramadı. Demek ki, daha sıra dışı ve marifetli işlere imza atmak gerekiyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara