Döviz kurları daha nereye kadar yükselir ?…

Geçen hafta bir görüşmedeyken “Emre Hoca Dolar/TL 4.30 olur mu” diye soranlara, şöyle cevap verdim:

“Bugün bile olur, yeter ki isteyin.”

Elbette bu cevap o sırada şaşırtıcı geldi ama bu sabah itibarıyla “herhalde olmaz” denilen seviyenin üzerindeyiz. Mantıklı ve tecrübeli uzmanların yavaş yavaş 4.50 seviyesini de test etme imkanımız olduğunu kabullendiklerini görüyorum.

Akla şu soru geliyor: “Peki hangi seviyeleri kriz olarak nitelendirebiliriz ?”

Sokaktaki vatandaştan firma sahiplerine kadar Dolar/TL’de 5.00 üzerinin kriz anlamına gelebileceğini söyleyenler çoğunlukta. Yani oraya kadarki gelişmeleri normal karşılayacaklar. Gün boyu kur hareketlerini izleyenlerin bile tuhaf bir keyifle “daha da yukarı gider mi” diye ekranlardan gözlerini ayırmadıklarına şahitlik ediyorum.

“Herkes seyrediyor…”

İşin ilginç tarifi Ekonomi Yönetimi de “bakalım nereye kadar yükselecek” diyenlerin arasına katılmış durumda. Şu ana kadar faizlerin ve döviz kurlarının yükselişiyle alakalı “seçimlerden sonra düşecek”ten başka açıklama gelmedi. O zaman akla iki sebep geliyor. Birincisi herkes erken seçimlere odaklandığı için şimdilik bu meseleye kimse dönüp bakmıyor. İkincisi ekonomi yönetiminin duruma müdahale edecek bir silahı yok. Burada keseyim ve daha fazla deşmeyeyim.

Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmadan ABD’nin çıktığını açıklaması da gündeme bomba gibi düştü. Bu durum döviz kurlarının dünyada sert şekilde dalgalanmasına yok açtı diyebilirim. Dolar/TL bu dururmdan olumsuz şekilde etkilendi.

ABD’nin “İran gibi başka ülkelere de yaptırım uygulayacağız” demesi de dikkat çekiciydi. Bugünlerde hem ekonomik hem de politik gündem oldukça hareketli ve tatsız diyebilirim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara