Döviz Kurları neden gevşek seyrediyor…

Her şeyden önce dikkatimi çeken bir gelişmeyi göstermek istiyorum. Dolar/TL’deki gevşek seyir ile gösterge tahvilin faizi arasında bir tezatlık olduğunu görüyorum. Döviz kurlarının sakin seyretmesi her ne kadar hep iyiye işaret gibi gözükse de, dalgalı kur sisteminin önemli bir özelliğini de gösteriyor: “Eğer yeterli TL varsa, döviz alabiliyoruz”.

Buradan hareketle giderek sıkışan likidite sebebiyle döviz alımı yapılmamasının önümüzdeki dönem enflasyona olumlu şekilde tesir edip etmeyeceğini göreceğiz. Alınan önlemlerin yurt dışında yansımaları oldukça negatif, ancak yapılan eleştirilere baktığım zaman, ciddi bir kafa karışıklığı olduğu da görülüyor.

Enflasyonun yüksek faizle ve ekonomiyi soğutarak çözülebileceğini inananlar çoğunlukta. Her meselede olduğu gibi maalesef yüksek çıkan ses doğruyu söylemiyor. Şöyle ki, Türkiye’de talep enflasyonu yok, aksine maliyet enflasyonu var. Bu sebeple ekonomiyi soğutarak enflasyonu düşürmek ciddi komplikasyonlara yol açar. Yabancı uzmanları Ankara’yı meseleleri “hafife almak” ile suçluyor ama yaptıkları yorumlarla kendileri de meseleyi hafife almış olduklarını gösteriyorlar.

“Artık vergileri düşürmek lazım …”

Emtia ve enerjide yükselen fiyatlar, tarımdan sanayiye kadar birçok sektörde ortaya çıkan piyasa bozucu davranışlar, çok yüksek ithalat vergileri enflasyonun başlıca sebebi. Bunun üzerine sürekli yükselen döviz kurları da eklersek, denklemin kolay olmadığını görebiliriz.

Mutlaka üretici tarafındaki dolaylı vergilerin ve hammadde-aramalı-yatırım malı üzerindeki ithalat vergilerinin düşürülmesi gerekiyor. Bazı iş çevrelerinin kendilerini korumak için yükselttiği gümrük vergileri bugün Türkiye’ye ciddi zararlar vermeye başladı. Dolayısıyla enflasyonla mücadele için önce üretenin maliyetlerini düşürmek gerekir.

Elbette faiz de maliyetlerin başında geliyor. Ancak enflasyon düşürmeden faizleri düşürmek mümkün değil. Dolayısıyla, var gücümüzle üretim maliyetlerini düşürecek adımları atmalıyız. Belki sürekli tekrar ediyorum ama, ÜFE’nin 3 haneli rakamlara yükselmesinden korkuyorum.

Kamunun bu konuda ciddi bir adım atması ve ithalat vergilerinden, dolaylı vergilere kadar üretenin maliyetini düşürecek rahatlamalar yapması gerekiyor. Bundan başka elastikiyeti düşük olan, yani zorunlu mal ve hizmet kategorisinde olan kalemler için mutlaka dolaylı vergileri düşürmek gerekiyor. Bu aynı zamanda devletin küçülmesi anlamına geliyor. Bunu kabul etmek zor ama başka çare yok gibi gözüküyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara