Döviz Türkiye’nin her zaman yumuşak karnıdır…

Çok iyi hatırlıyorum. Yıllar önce Teşvikiye’de yürürken telefon çaldı. “Sizi canlı yayına alıyoruz” dediler. Hemen sokağın gürültüsünden kurtulmak için bir dükkana girdim. Eşya bakıyormuş gibi yaparken, 2-3 dakika içinde bağlanan spiker hanımefendinin sorularına cevap vermeye başladım.

Bana “Dolar 2 TL olur mu ?” diye sordu. Ben de “3 TL bile olur” diye cevap verdim. O sıralarda 1 Dolar 1 TL olur diye iddia edenlere rağmen söylenmiş bu söz, büyük kıyamet kopardı. Sosyal medyadan hakaret edenler oldu. Hatta vicdansızlıkla suçlandım. “Hocam yapma” diye serzenişte bulunanlar oldu. Hatırlıyorum, “ben yapmıyorum” diye cevap vermiştim herkese.

O günden bugüne Dolar/TL sırasıyla 2-3-4-5-6-7 TL oldu. Sadece 5 yıl önce bile Dolar 2.5 TL idi. Eğer bir ülkenin ithalatının % 85’i hammadde-aramalı-yatırım malı ise, özel sektörünün ciddi bir dış borcu varsa, kamu kaynakları öncelik sırası yapmadan mega projelere harcıyor yada israf yapılıyorsa, iç ve dış siyaset bir türlü rayına oturmamışsa, Döviz Kurlarının trendi hep yukarıdır.

Geriye dönüp baktığımızda, Türkiye’nin dış kırılganlığını düzeltmek için elimize sayısız fırsat geçtiği halde bunu yapmadığımız görülüyor. Ne zaman bunu hatırlatıp kaynakların yanlış yere harcandığını söylesek “büyük resmi göremiyorsun” diye cevap alıyoruz. Nasıl bir resimmiş ki bu, bizler göremiyoruz bir türlü.

“Artık gereken neyse o yapılmalı…”

Açıkçası kaynak eksikliği içinde, kurları ancak ve ancak buraya kadar tutabildik. Maalesef Dolar/TL’yi 7.00’de tutabilmek için harcanan emek ve paraya hiç değmedi. Bir de bunun üstüne, kurların enflasyon üzerine yansıdığını da göreceğiz. Hal böyleyken, Merkez Bankası’nın faizleri daha da düşürmek için büyük bir cesaretle % 7.4’e düşürdüğü enflasyon hedefi de inandırıcılığını kaybetmek üzere.

Ayrıca, sürekli olarak “güçlüyüz, sağlamız, ayaktayız” mesajı verdikçe yatırımcıları korkutuyoruz. Bunu da anlatamıyoruz bir türlü. Artık gerçekçi olmak lazım. SWAP yoluyla eklenmiş olan parayı çıkardığımızda, Merkez Bankasının rezervleri negatif şu an. Ancak, rahatları yerinde olan yazar çizer Dostlarımız “dış kaynağa gerek yok” diye bastırdıkça siyaset doğru adımı bir türlü atamıyor.

Sonuç olarak Döviz Kurları yükselir düşer ama, neticede trend her zaman yukarı doğrudur. Çünkü ekonominin dış kırılganlığını yani makus talihini değiştirecek kuvvetli bir adım hiç bir zaman atılmadı. İnşaat, mega projeler, kanal istanbul, havalimanı gibi cepleri dolduran ama kalkınmayı durduran işlere odaklandı.

Eğer Dolar/TL bundan da beter seviyelere yükselmemişse iki sebebi var: Türk İnsanının Türkiye’ye olan inancını sürdürmesi, diğeri de yabancıların Türkiye’ye olan inancını sürdürmesi. Ancak buna güvenip gerekli adımları atmadan yola devam edersek kaşıkla kazandığımızı kepçeyle geri veririz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara