Döviz Yükselirse Yabancı Gelir: Bir şehir efsanesi..

Döviz Yükselirse Yabancı Gelir: Bir şehir efsanesi..

Herkes Merkez Bankası’ndan hızlı bir faiz artışı bekliyor. Kimi uzman “politika faizi % 24’e çıkar” diyor, bazıları da iki adımda ulaşılacak % 20 civarında bir politika faizini yeterli buluyor. Diğer taraftan bazı uluslararası kurumlar politika faizlerinin hemen % 25’e çıkacağını ve Dolar/TL’nin bu süreçte 25-26 TL civarında dengeleneceğini söylüyorlar. Şimdi tek tek durumu analiz edelim.

Her şeyden önce yabancı yatırımcının Dolar/TL 25 seviyesine gelince sermaye getireceğine dair şehir efsanesinin doğruyu yansıtmadığını belirtelim. Özel mülkiyet hakkı ile ilgili şüpheler ve sürekli mevzuat değiştirmek gibi olumsuzluklar sona ermeden Türkiye’ye ciddi bir yabancı sermaye geleceğini düşünmüyorum. Birkaç milyar dolarlık bir giriş olabilir ama ülkenin döviz ihtiyacının yanında bu miktarın bir önemi yok.

İş insanlarımız adalet ve hukuk ile alakalı beklentilere fazla önem vermedikleri için yabancı yatırımcının demokratik güvenceleri almadan parasını alıp gelmeyeceğini tam anlayamıyorlar. Fırsatçılık ile fırsatları değerlendirme birbirine karıştırılıyor. Türkiye’nin ucuz işgücü vs. ile varacağı herhangi bir yer yok. Dolayısıyla döviz kurlarının sürekli yükselmesini önleyecek olan yabancı sermaye girişinin 2022-2013 yılları arasında yaptığımız güzel işleri tekrar etmekten başka bir şey olmadığını artık anlamak gerekiyor. O zamanlarda yabancı sermaye Dolar/TL yükseldi diye gelmedi. Aksine döviz kurları yerinde sayarken yapısal reformlar ve diplomasi adına güzel işler yapıldığı için geldi. Türkiye’nin herkesi kucaklayan yaşam tarzı dünya basınının odak alanında yer alıyordu.

“Eli Bilmeyen Kendi Gibi Bilir..”

Demek ki, faizleri yükseltmek veya kurların serbest bırakılması ekonomik istikrarı sağlamaya yetmeyecek. Hal böyleyken ve seçim zaferi mevcut politikayla sağlanmışken, dün bahsettiğim “seçici” kredi politikası ve kamu harcamalarının genişlemesi devam edecek diye düşünüyorum. Bu durumda kredi faizleri % 35-45 bandında devam ederken, kredi faizleri politika faizlerinin yükseltilmesiyle şimdikinden daha yukarıda dengelenecektir. Dolar Kurunun şartlar dahilinde 25-28 bandında seyredeceğini, ekonomi kurmaylarının istifası ya da görevden alınması senaryosunda da 28-32 bandına yükseleceğini öngörebiliyorum.

Bu arada ekonomik programı da heyecanla bekliyorum. Aslında daha çok kim tarafından açıklanacak onu merak ediyorum. Bu ayrıntı iradenin hangi tarafta olduğunu bizlere gösterecek.

Prof. Dr. Emre Alkin

 

Ara