Dövizin yükselişinden daha önemli ayrıntılar var….

Ve Dolar/TL 4.00 seviyesini geçti. Bu zaten uzun zamandır beklenen bir gelimeydi. Moody’s Türkiye’nin kredi notunu kırıp “dış kırılganlık” konusunun altını çizdikten sonra, Fed faiz artırmış ve LIBOR oranları yükselmiş, ardından da diplomatik birçok gelişme meydana gelmişti.

Bu sebeple, ne Dolar/TL ne de Döviz Sepetinin yükselmesine şaşırmamak gerekir. Gösterge tahvilin faizinin % 14.30 seviyesinde olması da doğal bir gelişme. Döviz kurlarının ve faizlerin yükselmesinin bundan sonra “yeni normal” olarak kabul edilmesi gerekir.

Bundan sonraki yeni normalin “yüksek büyüme-yüksek enflasyon -yüksek faiz” olacağı belli oldu diyebilirim. Bu gelişme firma bilançoların her iki tarafını şişirecek, cirolar büyüyecek ve hızla gelen dijital değişimle beraber gelirlerin beklenenden % 15-25 nispetinde daha fazla büyüyeceğine şahit olacağız.

“Aman dikkat….”

Ancak bu bir tuzak. Çünkü bu büyümeler katma değer gerçeğini bir kenara bırakmamıza ve rakiplerimizle anlamsız bir yarışa girmemize sebep olmakta. Sadece bir adım farkla sektör lideri olabilmek adına bilerek ya da bilmeyerek karlılıktan feragat edecek birçok firmanın olacağını söylemek mümkün.

Bu tip hızlı büyüme zamanlarında, rakipleri küçük farklarla geçmek için kaybedilen enerji sebebiyle, zor zamanlarda birçok firma sıkıntı çekmekte. Aşırı istihdam, hesapsız yatırımlar ve aşırı maliyet sorunu büyümenin durduğu zamanlarda eskisinden daha fazla göze batar.

Şunun altını çizmek gerekiyor: Kredi kullanan firmalara akılcı davranmaları ve sattıkları mal-hizmetlerin fiyatlarına yüksek iskonto yaparak rekabet etmemelerini hatırlatmak gerekiyor. Eğer böyle yaparlarsa, kar sorunu ve nihayetinde büyüme sorunu ortaya çıkacaktır.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara