Dünya nereye gidiyorsa oraya gitmeliyiz..

Haftayı akıllarda soru işaretiyle kapatıyoruz. “Piyasalardaki satış dalgası ne zaman bitecek ?”
Dün İstanbul Atatürk Havalimanında karşılaştığım bir kişi “neden piyasalar düşüyor ?” diye sordu. En karanlık anlarda bile karamsar olmadığım için, “işler lüzumundan fazla iyi giderken neden kimse sebebini sormaz ?” diye bir başka soruyla cevap verdim. Biraz sessizlik oldu, sonra muhatabım “haklısınız” dedi.

Otomotiv Sektöründe çalıştığını söyleyen ve beni televizyondan tanıdığını belirten yolcu, bazı sektörlerde işlerin lüzumundan fazla iyi, bazı sektörlerde de işlerin normalden kötü gittiğini belirtti. Aslında söylediği şey bir sıkıntı işareti değil. Gerçeğin ta kendisi. Bazı sektörlerin ve bazı işlerin tarihe karışma vakti geldi. Bazı firmaların da 3. nesile geçme ihtimali neredeyse yok gibi. Başta iki ortakla başlayan firma, çocukların doğmasıyla ve nihayetinde evlenmesiyle beraber artık 8-10 ortaklı olmuş. Böyle bir topluluğu doyuracak kar da ortada yok. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın hiçbir yerinde yok. Hele ki konvansiyonel bir iş yapıyorsanız.

Şimdi düşünün ki, bir firmanın distribütörüsünüz. Sattığınız malın maliyetini ana firma ve piyasa şartları belirliyor. Fiyatı ise alıcılar ve rekabet şartları belirliyor. Bu durumda fazla manevra şansınız kalmıyor. Böyle bir şirkete ortak almanız da mümkün değil. Kar oranı düşük, yüksek finansman gerektiren ve işgücü maliyeti yüksek sektörlere kimse girmek istemez.Yapılacak tek iş size benzeyen şirketleri satın alarak durmadan büyümek. Bunun da bir sınırı var elbette. Kolay bir iş de değil.

“Gelecekte var olmayacak firmalara neden destek veriliyor ?..”

Türkiye’deki ana sorun, pek yakında yok olma tehlikesi olan sektörlere verilen teşvikler. Bugün Mars’a roket gönderen özel şirketlerin olduğu bir dünyada, hala yurt dışı rekabetten korunulan gelecekte var olmayacak şirketler olması tuhaf bir durum.

Hal böyleyken kapımızın önüne kadar gelmiş olan “değişim ihtiyacını” göremezden geldiğimizde, bazı sektörlerde işlerin neden kötü gittiğini anlamak için harcadığımız vakte yazık oluyor.

Bu bahsettiklerimin içinde ne döviz ne de faiz var. Ana sorunun etrafından dolaşmaya devam ettiğimiz sürece, “neden bazı sektörlerde işler kötü gidiyor” diye sormaya devam edeceğiz.

Ben, bazı iş insanlarının yarın var olmayacak şirketlerinin devamlılığı için siyasete baskı yapmalarını veya destek istemelerini tuhaf bulmuyorum. Sonuçta ferdi menfaatler her zaman toplumsal menfaatle çelişir. Ancak, Ekonomi Politikalarını oluşturanların gelecekte var olmayacak sektörler veya firmalar için düzenlemeler yapmalarını oldukça yanlış buluyorum.

Belki de gerçekten bunun doğruluğuna inanıyor olabilirler. Bu ihtimal sebebiyle, ben bunun yanlışlığını göstermek için var gücümle çalışmaya devam edeceğim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara