Ekonomide ayarlar bozulunca bakın ne yazmışım !…

Ara sıra geriye dönüp bakıyorum. Acaba öngörülerim ve gerçekleşenler arasında bağlantı kopukluğu oluyor mu diye. Bu sebeple sabah erken saatlerde geriye dönüp, Dolar/TL ilk sıçrayışı gerçekleştirdiği temmuz ayının sonunda temmuz ayının sonunda ne yazmışım diye baktım.

“Ekonomik olarak yapılabilecekler yapılıyor, bu durumu ancak diplomasi kurtarır” demişim. uzun soluklu bir lobicilik anlayışı gerektiğinden bahsetmişim. Türkiye’nin hiçbir zaman “ABD, AB ve İsrail olmasın” demediğini, ancak bu ülkelerin içinde yuvalanan Türkiye Aleyhtarı eğilimleri yok etmek istediğimizi, bunu da doğru diplomasi ve tavırlı duruşla başaracağımızı göstermemiz gerektiğinin altını çizmişim. Bu ülkelerde hükümetlerin attığı yanlış adımlara itiraz edecek parlamentolar bulunduğunu ve süreci demokrasinin sahip olduğu özelliklerle yürütebileceğimizi ifade etmiştim.

“Dik başlı olma ama başın dik olsun.”

Net olarak söylediğim şuydu: Kamu ve Özel kerim olarak toplam borcun Milli Geliri aşmaya başladığı bir süreçten geçerken, doğal gaz ve petrolde dışa bağımlılık sürerken, en fazla ihracat yaptığımız pazarın AB olduğunu bilirken, Türkiye’nin Diplomatik çalışmaları başka bir ülkeye benzemeyecek hassasiyette yürütmesi gerekiyor. Burada duygusallık, kin, nefret, heyecan veya şahsileştirilecek yaklaşımlar mevcut olmamalı demiştik.

Dediğimiz de büyük ölçüde doğru çıktı: “Siyasi, diplomatik ve hatta sosyal anlanda atılacak adımların makroekonomik parametreler üzerinde daha fazla etkin olacağı bir süreç yaşayacağımızın altını çiziyorum” dediğimde daha vaiz ABD’ye gitmemiş, Almanya ile yakınlaşma henüz başlamamıştı.

Sonuçta “bir vaiz olayı TCMB’nin müdahalesinden daha etkili” diye eleştiri yapanların hatalı olduğu taraf da burası. Ekonomik Modelin yarattığı kırılganlıkların üzerine diplomatik gerilim de eklenince, ciddi bir darboğazın içine sürüklendik. Ekonomik adımlar atmadan önce diplomatik gerginliğin sona ermesi gerekiyordu. Hemen hemen o aşamaya geldik. Şimdi biraz daha sakin sulardayız diyebilirim.

Şimdi acilen bir istikrar paketine ihtiyacımız var. Ancaki bu paketin yerel seçimlerden önce açıklanmasını beklenmiyor. Dolayısıyla açıklanacak olan “Çok Acil İstikrar Paketi” olacak gibi gözüküyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara