En fazla 100 baz puan lütfen..

Bügün 14:00’de Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Aşırı uçtaki beklentileri bir kenara bıktığımızda sağ duyunun seni “maksimum 100 baz puan” diyor.

Faiz kararını duymak için sadece saatler kaldı. Bu arada geçen haftadan bugüne kadar bir çok veri de gelmeye devam ediyor.

Mesela, Eylül’de hızla yükselen, Ekim Ayında beklenenden daha az yükselerek bizi düşündüren ve nihayetinde dün açıklandığı gibi Kasım Ayında beklendiği kadar olmasa da yükselmeye devam eden sanayi üretim rakamları 2019 büyüme rakamı ile ilgili bizlere fikir verdi diyebilirim. Daha Aralık ayını görmeden bile büyüme hızının % 0.4 ile % 0.8 arasında gerçekleşeceğini söyleyebilirim.

Bu arada Kasım ayına ait ciro endeksleri ve perakende satış hacmi rakamlarında da olumlu bir seyir var. Böylece öngörülerimizin sağlamasını da bu şekilde yapabiliyoruz. Enflasyon oranlarında henüz tek hane beklentisi oluşmadı ama, buradan hareketle Merkez Bankası’nın Perşembe günü en fazla 100 puanlık bir indirim yapacağını tahmin ediyorum. Bu şartlar altında daha yüksek bir indirim yapması güveni zedeleyici bir davranış olur.

“Normal zamanlarda değiliz maalesef…”

Normalde hangi ülkede konferans verirsem vereyim tüm Merkez Bankalarına şu mesajı veririm: “Elinizde fırsat varken düşüreceğiniz kadar düşürün faizleri, sonra çok ararsınız bu fırsatı”. Elbette burada kilit kelime “fırsat”. Açıkçası geçen yıl TCMB Yönetimi elindeki fırsatlarının tümünü gayet de verimli şekilde kullandı diyebilirim. Bu yılın şartları sert faiz indirimleri için fırsat sunmuyor. Aksine oldukça dikkatli olmamız gereken bir zamandayız.

Buradan hareketle, özel bankaların da mevduat-kredi faizlerinde son bir aydır çok ciddi bir değişiklik görmediğimi de ifade etmeliyim. Öyle ya da böyle tek haneli enflasyon oranlarını görmeden, hiçbir kuruluşun radikal bir adım atacağını düşünmüyorum.

Bana göre sürpriz bir karar çıkması zor. Eğer 100 puandan fazla bir indirim olursa, sürprizden çok piyasada şok etkisi yaratabilir.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara