En sonunda birisi planı fark etti….

Piyasalar dün, tahmin ettiğimiz gibi açıldı ve nihayetinde kapandı. Döviz, Faiz ve Hisse Senedi piyasalarında aynı anda yükseliş vardı. Bu fenomenin Türkiye’de çok sık görüldüğünü daha önceki raporlarımda bahsetmiştim.

Açıkçası gündem daha çok Suriye üzerinde yoğunlaştığı için, yurt dışında bazı gelişmiş piyasaların da tatil olması sebebiyle kendi yağımızda kavrulduk diyebilirim. Dolar/TL 4.09-4.11 seviyesinde dar alanda dalgalandı ve kapandı. Gösterge Tahvilin en son test ettiği zirvede kapanmadı ama bir önceki zirvesi olan % 14.43’e çok yakın bir yerden güne başlıyor.

ABD ve Fransa arasında, hava saldırısının arkasından başlayan tartışma gündemin belki de en önemli maddesiydi. Son durumu şöyle özetleyebiliriz:

  • Rusya “bir daha yaparsanız karşınızda ben varım” dedi
  • ABD “Rusya’ya yaptırımlar kapıda” diye cevap verdi
  • Macron “Rusya ve Türkiye’yi ayrıştırdık” ortaya bir söz attı
  • Ankara Macron “ciddiyete” davet etti
  • Macron “Trump’ı ikna ettim Suriye’de kalıyor” dedi
  • Beyaz Saray “alakası yok, Suriye’den çekilme süreci devam ediyor” diye cevap verdi.

Anlaşılan şu ki, Batı kendi arasında anlaşamazken, bir ortak nokta bulmuş durumda. O da “Türkiye’yi tavır açısından Rusya ve İran ile aynı potada değerlendirmemek.”

Bu yaklaşımı Fransa Cumhurbaşkanı canlı yayında üstüne basa basa ifade etti. “Türkiye’nin kimyasal silahlar konusundaki hassasiyeti dikkat çekici, Rusya gibi davranmıyor”. Tam böyle olmasa da bu anlama gelen imalarda bulundu.

“Macron hızlı başladı ama….”

Olan bitenler ve yapılan yorumlar, geçenlerde yazdığım bir yazının geçerliliğini de ortaya koydu. “Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşması kimin işine gelir ?”. Sorunun cevabı belli: Rusya

Dolayısıyla Rusya’nın çok uzun zamandır Türkiye’yi Batıdan ve ABD’den koparmaya çalışması, belki de Avrupa’daki en tecrübesiz siyasetçilerden biri tarafından anlaşılmış gözüküyor. Ayrıca Brexit’ten ABD seçimlerine kadar her noktada Rusya’nın parmağı olduğundan kuşkulanıyor herkes. “Plan sadece Türkiye’yi AB’den uzaklaştırmak değil, AB’nin ayrışmasını sağlamak ve ABD’yi buna seyirci kalacak bir hale getirmek” diyenler var.

Anlaşılan şu ki, Putin Fransa Cumhurbaşkanı’nı çok fazla dikkate almamış ki, Macron geçmişteki Fransız liderlerden farklı şekilde cesur çıkışlar yapıyor. Buradan anlaşılan şu ki, bu genç lider ile ilgili de yakında Rusya’dan kaynaklanabilecek olumsuzluklar olabilir. Bekleyip göreceğiz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara