En zor kararlar 2020’de alınacak…

Aralık ayının ikinci haftası iki önemli faiz kararı peş peşe gelecek. Önce Fed, sonra TCMB faiz kararı açıklayacak. Ancak daha kritik kararlar 2020’de alınacak.

Daha önceki yazılarımda sıkça belirttiğim gibi, hem ABD hem Türkiye’nin Liderleri faizlerin düşmesi konusundaki hassasiyetlerini müteakip seferler açıkladılar. Eğer Fed FOMC Komitesi bir faiz indirimi daha yaparsa TCMB’nin hemen ertesi gün yapacağı açıklama için eli rahatlar.

Son faiz indirimi kararından sonra TCMB Başkanı Uysal “önden yüklemeli faiz indirimleri için fazla yer kalmadı” dedi. Yani en fazla 100 ya da 150 baz puanlık bir indirim bizi bekliyor. Herkesin gönlünde yatan aslan tek haneli faiz oranları ama oraya daha çok yolumuz var. TCMB’nin 2020 yılında önce enflasyondaki gelişmelere bakıp sonra karar vereceğini tahmin ediyorum. Çünkü enflasyon oranlarının baz etkisiyle tekrar çift haneye dönebileceğini tahmin ediyorum.

“Bakalım şimdi ne olacak ?..”

Aslına bakılırsa şu ana kadar Merkez Bankası’nın yeni yönetimi siyasi bir sınavdan geçmedi. Geldikleri günden beri enflasyonun düşüş trendi doğrultusunda konjonktürün yarattığı imkanları doğru kullanarak geldiler. Bu bile ciddi bir başarı. Ancak, asıl iş bundan sonra başlıyor.

“Faiz düşünce enflasyon da düşüyor” tezinin geçerliliğini göstermek amacıyla siyasetten faiz indirimleri devam edilmesi için telkin ya da zorlamalar başlayacaktır. Ancak, Merkez Bankası’nın tekrar çift haneye yükselen enflasyona bakarak faizleri tek haneye indirmesi sadece kendi adına değil ülke adına da ciddi bir risk almak anlamına gelecektir.

Bana kalırsa Merkez Bankası’nın bundan sonraki süreçte Kamu Bankaları ve Özel Bankalarla yakın bir diyalog içinde olması, faiz indirimleri konusunda ise başta Sn. Cumhurbaşkanı olmak üzere yetkili isimleri doğru zamanda ve doğru iletişimle bilgilendirmesi gerekiyor.

Şu ana kadar atılan adımların iyileşme konusunda faydalı olduğuna inanıyorum. Bundan sonraki adımların söz konusu faydayı vermesi için çok dikkatli ve akılcı adımların atılması gerekiyor diye düşünüyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara