Enflasyon beklediğimden yüksek çıkmadı…

Maliye Bakanın Sn. Ağbal’ın “enflasyonla mücadeleye destek vereceğiz” sözü, hafta sonu gündeme yansıyan en önemli gelişmelerdendi. Niye bunu başlangıçta söylüyorum ? Çünkü vergi uygulamalarının bugüne kadar enflasyona ciddi şekilde katkı yaptığı görüldü. Dün açıklanan enflasyon oranlarının beklenenden yüksek çıkması, Maliye Bakanı’nın açıklamasının ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor.

Enflasyon oranlarından mucize beklemiyordum açıkçası. Hem döviz kurlarının hem de bununla eş-anlı olarak hayat pahalılığının TÜFE üzerinde etkili olacağını belliydi. Belki de bu sebeple Cuma günü döviz kurları yükseldi. Çok sayıda banka ve nihayetinde Türkiye ile ilgili kredi notu revizyonu geleceği ihtimali de tuz biber oldu diyebilirim.

Seçimlere doğru piyasalardaki gerginliğin azalacağına dair beklentilerim giderek azalıyor açıkçası. Merkez Bankası’nın Perşembe günü gerçekleştireceği toplantıda bir faiz artırımı daha bekleyenlerin sayısı dün açıklanan enflasyon oranlarından sonra iyice arttı. Bu beklentiyi çok hızlı yükselen gösterge tahvil faizlerinden de görebiliyoruz. Hazinenin yeni borçlanmalarında daha yüksek faizler faizler çıkacağı aşikar.

Dünyanın diğer tarafına baktığımızda, ABD’nin ticaret savaşlarını daha büyük menfaatler elde etmek için yaptığı artık açık seçik görülüyor.
Dünya Ekonomisi daha yeni yeni toparlanırken ve güven endeksleri düzelmeye başlamışken, moralleri bozacak adımlar atmak kimseye fayda getirmez. Özellikle PMI rakamları olumlu seyrederken.

PMI demişken, Türkiye’de Cuma günü açıklanan bu rakam uzun zamanların en kötüsü oldu diyebilirim. Satın almacıların yükselen kurlar sebebiyle moralleri bozulmuş gözüküyor. Bu durumun seçimlerden sonra düzelmesi en büyük temennimiz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara