Enflasyon hedefi tutar mı ?…

Lütfen hemen şunu demeyin: “Bizim enflasyonumuz bu değil.” Değil zaten, sizin bahsettiğiniz hayat pahalılığı. Benim bahsettiğim TUİK’in hesapladığı rakamlar. Dolayısıyla azıcık sabır istiyorum sizden.

Her şeyden önce uzun zamandan beri İTO geçinme endeksi ve TÜFE rakamlarının iz düşüm içinde yola devam ettiğini sadece bu yılın başından beri ayrıştıklarını hatırlatmak istiyorum. Hafta sonu İTO rakamları % 1’in üzerinde çıkınca açıkçası meraklandım. Acaba bu sefer de ayrışma devam eder mi diye. Etmedi, İTO ve TÜFE rakamları birbirine yakın çıktı diyebilirim.

Açıkçası Merkez Bankası’nın geçen hafta açıkladığı % 7.4 ‘lük enflasyon hedefi ile dün açıklanan rakamlar arasında bir korelasyon kurmak gereği de hissettim. Ocak’tan Nisan’a TÜFE rakamlarını toplayıp % 7.4 ‘lük hedeften çıkarınca, önümdeki manzara şu oldu: Yıl sonuna kadar aylık ortalama enflasyon % 0.53 ‘ü aşarsa bu hedefi tutturmak mümkün değil. Hatta Temmuz ve Ağustos’ta geçmişte yaşadığımız gibi aylık olarak negatif enflasyon yaşanması da gerekiyor.

“Bundan sonra işler daha zor.. Hele ki kur yükselirken…”

Şunu söylemem lazım: Yıl başında enflasyon hedefi % 8.2 civarındaydı ve bunun bile zor bir hedef olduğunu söylüyordum. Şimdi ise hedef revize edildi ve daha zor bir rakamda karar kılındı. Merkez Bankası’nın hedefi geriye revize etmesinin, enflasyonun düşeceğine olan inancından çok, faizleri daha da düşürmek için mesnet yaratmak olduğu kanısı güçlenmeye başladı. Hele ki, dolar kurunun 7.00 seviyesini aştığı durumda, böyle bir yaklaşım özellikle yabancı yatırımcıların kaşlarının kalkmasına sebep oldu.

Dış kaynak konusunda sürdürülen müzakerelerin olumlu sonuçlanacağına dair öngörülerin güçlenmesi, kurların enflasyon üzerindeki baskısını azaltacağına dair beklentileri güçlendirmiş olabilir. Fakat, kulağı delik yatırımcıların bile henüz dış kaynakla alakalı kesinleşmiş bir şeyin olmadığını söylemesi piyasaları huzursuz ediyor.

Sonuç olarak, enflasyon rakamları beni tatmin etmedi. Gıda fiyatlarındaki sert yükselişler de gözlerden kaçmadı. Bundan sonraki aylarda enflasyon rakamlarını piyasaların çok daha yakından takip edeceğini ve TCMB’nin Mayıs Ayı faiz kararının üzerindeki stresin artacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara