Enflasyon öncesinde biraz analiz yapalım…

Siz bu raporu okuduktan birkaç saat sonra enflasyon oranları açıklanacak. Kimsenin olumlu bir gelişme eklediği yok. Ancak bir analiz yapmakta fayda görüyorum.

Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda kur-faiz-enflasyon açısından yıl başında az da olsa ümitlenmişken, yıl ortasından itibaren bu üçlüde tahmin ettiğimiz ama gerçekleşmesini istemediğimiz seviyelere geldik. Geçen yılın sonuna doğru başını kaldırmaya başlayan enflasyon, bu yılın başında sakinleşir gibi gözükürken, önce ilk çeyrek ardından da ikinci çeyreğin sonunda sert yükselişler başladı. Faizlerde de enflasyonla eş güdümlü olarak bir yükseliş gerçekleşti. Döviz kurlarına ise şiddetli yükseliş yaz aylarında başgösterdi. Doğrudan da fiyatlara yansıdı diyebilirim.

Aslına bakılırsa 2016 Eylül Ayından, 2017 Ekim Ayında kadar Dolar/TL 2.95- 3.00-3.10 aralığında yolda devam etmiş, 15 Temmuz’daki alçakça saldırının algı bozucu yan etkilerine rağmen ekonomi sağlam durmayı başarmıştı. Faizler de % 10-11 aralığında yatay bir şekilde yolda devam etmiş, enflasyon da düşük seyretmese de % 9-11 aralığında seyretmişti.

Her ne olduysa, 2017’nin son aylarında başladı ve bugünlere kadar geldik. Diplomatik sertleşme ve ardından da kaynak kullanımı konusundaki tercihler, Trump faktörü, rahip krizi vs derken, ciddi bir sarmalın içine girdik. Yine de içinde bulunduğumuz durumun kaynakla ya da yabancı sermaye ile çözülecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.

“Parasal Kaynak değil, Sorun İnsan Kaynağı…”

Özel Sektörde ve Kamuda karar almaya destek verecek insan kaynağı konusunda aklımda ciddi soru işaretleri var. Mc Kinsey gibi bir kuruluşun danışman olarak seçilmesi rastlantı değil. Büyük ihtimalle daha önceki dönemlerde dış ticaretteki gelişmeler, enflasyon, kur ve faizler konusunda sorumlu makamların yanlış bilgilendirme yaptığı anlaşıldı.Dünkü yazımda bundan uzun uzun bahsettim.

İçinde bulunduğumuz şartların doğru tespit edilmesi için hem kaynağı verecek ülkeler hem de kaynağı alacak olan Türkiye, bir röntgen çekimine ihtiyaç duydu. Açıkçası, rakamlar ve işlemler konusunda yatırımcıların Türkiye’ye güveni giderek azalırken, Mc Kinsey’in ortaya çıkışı kimseye sürpriz olmamalı.

Son olarak hafta başında İTO fiyat endeksi, Eylül Ayında da fiyatların yükselmeye devam ettiğini gösteriyor. Bu sabah açıklanacak TÜFE rakamları hangi sürprizi yaparsa yapsın, yıl sonu enflasyonunun % 20 civarında olması imkan dahilinde gözüküyor. Zaten YEP’te de devlet beklentisini bu şekilde belirlemişti. Devlet böyle diyorsa, herkes hesabını buna göre yapmalı.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara