Enflasyonla mücadele nasıl olur -2…

Geçenlerde açıklanan enflasyonla topyekün mücadele programının geneline bakınca, tüketici enflasyonuna odaklanmış olduğunu gördüm. Hızlı yükselen döviz kurları sebebiyle oluşan “geçiş etkisi” ve bunun oluşturduğu köpük ile, ortamdan istifade eden fırsatçıları hedef alan bir görünümü var desem yanlış olmaz.

Programın ana maddelerine tekrar bir bakalım:

  • Kasada % 10 indirim
  • Yüksek faizde % 10 indirim
  • Doğal gaz ve Elektrik zamlarının ertelenmesi
  • Çarşı pazar denetimi
  • KOSGEB ve İhracat Destekleri
  • KDV iadelerinin ödenmesi

Görüldüğü maddelerin bazılarının enflasyonla mücadele parantezinde değil, “üretici ve ihracatçılara destek”anlamına gelen tarafları var. Elbette akla şu soru geliyor: “Bu tedbirler enflasyonu istikrarlı olarak düşürür mü ?”. Cevabım basit: Düşürmez.

“Herşeyi fırsatçılıkla açıklayamayız…”

Ülkemizde ciddi bir maliyet enflasyonu var. Açıkçası % 45’in üzerinde seyreteden ÜFE’nin, fırsatçılıktan dolayı oluştuğunu söylemek mümkün değil. Türkiye ciddi bir maliyet enflasyonu yaşıyor ve bunun üzerine verimsizlik de eklenerek bizi stagflasyona götürecek diyebilirim. Dün açıklanan programda kamu adına herhangi bir fedakarlıktan bahsedildiğini duymadım. Ancak bankalar ve özel sektörden fiyat indirimleri talep ediliyor. Enerjiye geçenlerde çok ciddi bir zam yapıldığı için, “yıl sonuna kadar zam yapmıyoruz” demek devletin canını yakmayacaktır.

Fiyat denetimlerinin olması mutlaka gerekiyor. Bu açıdan programın bu detaylarını önemsiyorum. Ancak enflasyonu canavarını uyutup, sonra acıkmış şekilde uyandırmak tehlikesi ile karşı karşıyayız. Bunu da söylemem gerekiyor.

Mutlaka üreticilerin üzerindeki maliyet baskısını azaltacak adımların atılması lazım. Aksi taktirde % 45’in üzerine çıkmış olan ÜFE’nin hızla 3 haneli rakamlara çıkması kaçınılmaz olur. Ben kendi adıma, ilerki günlerde daha radikal adımların atılması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu adımlar doğrudan devletin fedakarlık yapması şeklinde olmalı.

Şu an kamu tarafı bu gerçeği görmezden geliyor. Yakında gerçeği göreceklerdir.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara