Enflasyonla mücadele nasıl olur…

Siz bu satırları okuduktan birkaç saat sonra enflasyonla mücadele stratejisi açıklanacak. Dün akşam bazı perakende markaları arasında heyecan yaratan “kasada % 10 indirim” kampanyasının enflasyonla mücadele için doğru bir strateji olup olmadığı konusunda bazı soru işaretleri var. Dövizleri satarak, kurları düşürme kampanyasının başarısına benzeyebilir.

Rahmetli Erdoğan Alkin Hoca’dan öğrendiğim bir gerçek var: “Enflasyonla mücadele, devletin mal ve hizmet üretenin maliyetini düşürerek, onları daha rasyonel fiyatlarla vatandaşa satış yapmaya ikna edecek ortamı yaratmasıdır.” Buradan hareketle talebi daraltmak, iskonto kampanyaları yapmak pansuman metotlardır diyebiliriz.

Açıklanacak olan planı merakla bekliyorum. Eğer bu planda iskonto kampanyaları ve fiyat denetimleri haricinde elle tutulur projeler varsa, piyasalara moral gelecektir. Ancak, piyasalardaki sıkışıklığı artıracak önlemler açıklanırsa, bunun ciddi sonuçları olacağını düşünüyorum.

“Kendi yağımızda kavrulmaya devam, revisited…”

Dün de yazdım, bir kere daha yazmakta fayda var: Türkiye’nin kaynak bulma ile ilgi meselesi henüz çözülmemiş. Sayın Erdoğan’ın “bugüne kadar birçok badireyi atlattık, kimseden yardım istemedik, bunu da kendi başımıza atlatacağız” tarzındaki konuşması da bunu gösteriyor. IMF defterinin kapanmış olduğunu söylemesi ve Mc Kinsey konusunda oldukça net mesajlar vermesi, hatta bu konuda ekonomi kurmaylarıyla çelişmesi “rotayı ben çizerim” dediği anlamına geliyor.

Hafta sonu iş insanlarıyla görüştüğümde, 32 sayılı karardaki değişikliklerden dış ticaret rejimine kadar “neden bize hiç birşey sorulmuyor” şeklinde itirazlar eden çok kişiye rastladım. Açıkçası iş dünyası sorunların çözülmesi için doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşülmesinin daha faydalı olacağını düşünmekteler. Çünkü bakanlar ve bürokratlar ile yol alınamayacağına dair kanaatlar pekişmeye başladı. Birbirinden farklı konular ile ilgili vatandaşların tek bir noktadan çözüm beklemesinin bir Lider için yorucu olduğu kuşkusuz. Ancak, bir süre daha bu şekilde devam edeceğiz gibi gözüküyor.

TUİK’den enflasyon rakamlarıyla ilgili yapılan açıklama da dikkat çekiciydi. “Bu rakamlar doğrudur” şeklindeki açıklama, bazı yabancı uzmanların “Türkiye’de enflasyon aslında daha yüksek” şeklindeki sözlerine cevap niteliğindeydi. Ancak kurumdaki ani görev değişikliğinin, kaşların kalkmasına sebep olduğunu söylemem gerekiyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara