Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı..

En son söyleyeceğimi en baştan söyleyeyim: Özel sektörden fedakarlık beklendiği yerde, kamu kesimi de harcamalarını azaltmalı. Hatta vergileri mantıklı seviyelere çekmeli. Çünkü kamunun harcamaya devam etmesi ve fedakârlığın bir tek özel sektörden beklenmesi doğru bir yaklaşım değil.

Dikkatimi çeken en önemli ayrıntı şu: Daha önce sadece tek bir bakanın katıldığı toplantılara artık ekonomi yönetiminin topyekün katılıyor. Demek ki, uzun zamandır görülmeyen koordinasyon sağlanmış durumda. Bu olumlu bir gelişme.

Bakanların açıklamalarından anladığım şu: “Döviz kurlarının yarattığı köpüğün tüketici fiyatlarında haddinden fazla bir yükseliş yarattı, bunu fırsata çevirmek isteyen bazı firmalar ve kişiler var, etkin fiyat denetimleri ile bunun önüne geçeceğiz.”

Bana göre olumlu bir adım elbette. Etkin fiyat denetimlerinin vatandaşın gözünde bir güven unsuru yaratacağını düşünmekteyim. En azından, ortalığı boş bulup kendine göre fiyat ayarlaması yapanların engellenmesi mümkün olacak.

“Peki ÜFE ne olacak ?”

Ancak üretici fiyatları endeksindeki yüzde 45’lik şişkinliği “fırsatçılık” ile açıklamak değil. Küresel olarak emtia, enerji fiyatları yükselirken ve Türkiye’de döviz kurları bu kadar güçlenirken ÜFE’deki bu yüksek seviye, mutlaka tüketici fiyatlarına da yansıyacak. Bu kaçınılmaz.

Özetle, enflasyonun dün açıklanan önlemlerle kalıcı olarak düşürülmesi çok mümkün değil. Ancak tüketici fiyatlarındaki köpüğün alınması için önemli bir çabadır. Desteklemek lazım.
Ancak, bana göre daha radikal tedbirler alınması gerekiyor. Eğer enflasyon kontrolden çıkarsa ileride çok daha güç durumlarla karşı karşıya kalma ihtimali var.

Enflasyonla mücadele talep tarafını kısmak veya indirim kampanyaları düzenlemekle olmaz. Bu güzel bir fikir ama dün de belirttiğim gibi, enflasyonla mücadele mal ve hizmetleri üretenlerin maliyetini düşürecek adımları atmak ve onları vatandaşa daha rasyonel fiyatla satış yapmaya ikna etmekle olur.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara