Enflasyonu Beklerken Karşımız Ne Çıktı?

Evet değerli Dostlar, bugünün en önemli açıklaması TÜFE rakamları olacak. Mayıs Ayı enflasyonu pek de iyi gelmemişti. Şimdi ise yılın ilk yarısında fiyat artışlarının nasıl geliştiğini göreceğiz. Az kaldı. Saat 10:00 gibi açıklanıyor.

1 Temmuzda açıklanan İTO rakamları gösteriyor ki perakende fiyat artışları Haziran Ayında yavaşlamış durumda. Eğer TÜFE rakamları da bu doğrultuda açıklanırsa, Merkez Bankası’nın geçen ay durdurduğu faiz indirimlerine bu ay tekrar başlaması mümkün olabilir. Bunu sosyal medyadan da paylaştım.

Ancak bir başka gelişme moralimizi bozdu diyebilirim. Volkswagen’in Türkiye’deki yatırımını tamamen askıya alması gerçekleşmesinden korktuğumuz bir gelişmeydi. Maalesef gerçek hale geldi. Gerekçe olarak da şu açıklama yapıldı : “Bu aşamada daha fazla kapasite artışı için yeterli ortam mevcut değil”. Açıkçası büyük kurumların güncel gelişmeler ışığında yatırım kararlarını vermediklerini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bu kararı şu şekilde tercüme etmek istedim:

“Artık VW dünyanın her yerinde kapasite artışı için yeni yatırım yapmayacak, mevcut fabrikalarla yola devam edecek. Pandemi Sürecinde tüm firmalar daha az kişi ve daha az metrekareyle daha fazla iş yapabileceğini anladığı için, bundan sonra yeni yatırımların haberlerini pek görmeyeceğiz.”

Eğer alınan kararın gerekçesi, bu değilse, tek bir anlamı var: “Türkiye’de görünür gelecekte bir yatırım yapmayı düşünmüyoruz”. Umarım kararın gerekçesi bu değildir. Ancak VW açıklamasından tam bir saat sonra Rekabet Kurulunun içinde bu markanın da olduğu birçok Alman Otomotiv Şirketine soruşturma açtığı açıklanınca dışarıdan bakan için farklı bir görüntü oluştu diyebilirim. Yani etki-tepki gibi.

“İşler giderek sertleşiyor mu ?…”

Bazı yabancı şirket temsilcileri beni arayıp “misilleme mi?” diye sordular. Ben de iki olayın birbirinden bağımsız seyrettiğini, Rekabet Kurulu’nun soruşturmasının uzun bir zamandır devam ettiğini anlattım. Tabii, yine de iki haberin üst üste gelmesi herkes için manidar oldu diyebilirim. VW’nin Türkiye’yi bu konuda çok fazla oyaladığını söyleyebilirim.

Belki de Rekabet Kurulu’nun vereceği yüklü bir miktarda cezanın, VW’nin kararını değiştirmesi beklenebilir. Peki Türkiye Otomotiv Pazarı için cazip bir ülke mi ? Piyasadaki markaların çabasına bakarsak cazip. Ancak bu rekabet sadece araç satışı ya da servis ile yapılmıyor. Bir de finansman bacağı sigorta ve diğer hizmetler var. Yani Türkiye’de otomotiv firmaları büyük holdingler gibi iştirakli yapılarla para kazanmaya çalışıyorlar.

VW’nin Türkiye’de üretim yapmayı düşünmüş olması büyük ihtimalle bu coğrafyadaki 1 Milyar Civarındaki insana ihracat yapabilmek içindi diye düşünüyorum, iç piyasa için değil.

Sonuç olarak, yatırımın askıya alınmasının sadece ekonomik değil siyasi yan etkileri de olacak diye düşünüyorum. Almanya’nın Türkiye’ye seyahat kısıtlamasını henüz kaldırmamış olması da bu açıdan dikkat çekici diye düşünüyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara