Enflasyonu beklerken…

Bu yıl TCMB’nin işi her zamankinden yoğun ve zor olacak. Bunu sayısız defa tekrar ettiğimi hatırlıyorum. Şöyle ki, halkın inanmadığını bir enflasyon oranına bakarak vereceği faiz kararının inandırıcılığı için mücadele verecek.

Bugün açıklanacak 2019 Aralık Ayı ve doğal olarak 2019 Yılı enflasyon oranlarının öncesinde ilk sinyal İTO Geçinme Endeksinden geldi. Malumlarınız İTO Fiyat Endeksi ve TÜFE rakamları arasında bir eş-anlı hareket söz konusu. Bazı aylarda bu benzerliğin gözükmediği de oluyor ama, genel olarak hep yakın seyrediyorlar.

İstanbul Ticaret Odası’nın perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2019 Kasım ayına göre % 1,07, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları indeksi ise %1,40 artmış. Yani TÜFE Aralık rakamının düşük gelmesi beklentimiz biraz azaldı.

Tabii, bundan sonra hangi ürünlerin fiyatının arttığına da bakmak lazım: Aralıkta ev eşyasında %1,74, gıdada % 1,55, kültür eğitim ve eğlencede % 1,08, konutta % 0,82, sağlık ve kişisel bakımda % 0,75 artış görülmüş. Bazılarına “yılbaşı telaşı” sebebiyle artan talebin etkisi diyebiliriz ama hayat pahalılığına doğrudan etki eden mal grupları da var. Bu arada Aralık Ayında İstanbul’da Giyimde % 0,44, ulaştırma ve haberleşmede % 0,20 fiyat azalışı görülmüş. Belki de bu iki gelişme TÜFE’nin biraz daha düşük gelmesini sağlayabilir.

“Toptan Eşya’dan da sinyaller alıyoruz..”

Aslında ÜFE’yle çok eş-anlı gitmeyen ama yine de perakende fiyatlarına etki eden toptan fiyatlarda da gözle görülür bir yükseliş olmuş diyebilirim. Özellikle bir önceki aya göre; gıda maddeleri grubunda % 2,67 artış olması dikkat çekici. Listenin başındaki diğer maddeler ise şöyle sıralanıyor: İşlenmemiş maddeler grubu % 1,53, inşaat malzemeleri grubu % 0,93, yakacak ve enerji maddeleri grubu% 0,82, madenler grubu % 0,09 artış yaşandı. Bir tek kimyevi maddeler grubunda % 1,61 azalış varken, mensucat grubunda fiyatlar yerinde saymış gözüküyor.

Buradan hareketle, Aralık ayına ait TÜFE’nin % 1 civarında gelmesi mümkün gözüküyor diyebilirim. Her ne kadar arzu ettiğimiz bir oran değilse de, 2019 yılı için % 12’nin biraz altında veya üstünde bir sonuç çıkmasını bekliyoruz. Elbette, 2020 yılında % 1 civarında aylık oranlar değil en fazla % 0.7 civarında enflasyonlar bize gerekiyor. Aksi taktirde tek hane enflasyona ulaşmak için zorlanırız. Merkez Bankası’nın “fonlama maliyetini tek haneye indirme” arzusu da yerine gelmez.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara