Erken Seçim tamam… İş tarihini belirlemeye kaldı…

Sonunda beklenen gelişme beklenmeyen bir anda gerçekleşti.

Hem iş dünyasının temsilcileri hem de tecrübeli siyasetçilerle yılbaşından beri yaptığımız çeşitli sohbetlerde, erken seçim konusunda geniş bir mutabakat olduğunu görüyordum. Hatta “15 Temmuz pazara rast geliyor biliyor musunuz ?” diye sorarak, bu konuşmalara da katkı sağladığımı itiraf etmeliyim.

Dün, bir anda “26 Ağustos Pazar günü seçime gidelim” şeklinde çıkış yapılınca, herhangi bir kesimden de buna itiraz gelmeyince, uzlaşı sağlanmış oldu. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin yapacağı görüşmeden sonra tarihin netleşeceğini düşünüyorum.

Yine de, bu ülkede 45 günde bile seçime gittiğimizi hatırlayarak 15 Temmuz tarihinin hala geçerliliğini koruduğunu belirtmek istiyorum. Zor ama imkansız değil. İktidar Partisinin Kurultayını Eylül Ayında kadar tamamlaması gerekiyor. Seçime kurultay yapmadan katılması beklenmiyor. Diğer partilerde kurultay süreçleri tamamlandı.

Buradan hareketle, 26 Ağustos’ta erken seçim yapma fikri bugünkü toplantıda başka bir şekil alabilir diyebiliyorum. Bazı siyasi uzmanlar seçimlerin Ekim ya da Kasım Ayında yapılmasının makul olacağını söylüyorlar. İşte bunların hepsi bugün yapılacak toplantıdan sonra belli olacak.

Erken Seçim tartışmalarının piyasaya etkisi sınırlı oldu diyebilirim. Dolar/TL ve Gösterge Tahvilin Faizi sakin seyretti. BIST olumsuz etkilendi ancak toparlanması bekleniyor. Bugünkü seyre bakıp analizimizi daha da derinleştirceğiz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara