Euro/Dolar.. Revisited..

Euro/Dolar.. Revisited..

Gayet iyi hatırlıyorum 2017 yılında yazdığım bir makalede, bir bankacının müşterisine “elindeki euroyu dolara çevir, parite 1.00’a düşecek” dediğini yazmıştım. Bu cümleyi sarf ettiğinden bir yıl önce yani 2016’da gerçekten parite 1.05’e kadar esnemiş ardından da bir yıl düşük seviyelerde kalmıştı. Sanırım bankacı dostumuz teknik analize bakarak paritenin tekrar düşeceğini sanmıştı.

Halbuki öyle olmadı. Bu sözü sarf ettiği Nisan 2017’den tam bir yıl sonra yani Nisan 2018’de parite 1.23’ün üzerine çıktı. Verdiği tavsiye ile müşterisini ciddi bir zarara uğratmış olabilirdi. Ancak bahsi geçen işadamı bana “ne yapayım euroları” diye sorduğunda, ben bankacı arkadaştan daha farklı bir cevap vermiştim, hatta soru soru sormuştum:

“Gelirleriniz hangi para cinsinden ?”. Euro cinsinden olduğunu söyledi. “Peki borçlarınız ?” diye sorunca, yükümlülüklerinin de euro olduğunu öğrendim. Kendisine euro cinsinden hem geliri hem de borcu olduğu için dertlenmesine gerek olmadığını söyledi. Ancak iş adamı ısrarlıydı. “Parite 1.00 ‘ın altına düşecek diyorlar ama..”

O günkü şartlar altında, kendisine böyle bir gelişmenin kim ne derse desin kuvvetli bir ihtimal olmadığını ve 1.04- 1.10 bandında daha uzun süre seyredeceğini, hatta daha da yükselebileceğini söyledim. Ayrıca “spekülasyondan para kazanmaya çalışırsanız asıl o zaman batarsınız” diye uyardım. Nitekim parite o günden sonra 5 yıl boyunca 1.00’ın yanına bile gelmedi. Bankacı Dostumuzun beklentisi ancak 2022’de gerçekleşti.

Tabii, paradan para kazanmanın finansçılara ve piyasa aktörlerine özgü bir iş olduğunu kabul etmeden doğru yolu bulmak zor. Reel sektör firmalarının finansal borçlarıyla alakalı bir operasyon yaptıklarında kar etmeleri sık rastlanan bir durum değildir zaten. Reel Sektörün kar etmesi için, iyi yönetişim, kaliteli personel istihdam etme, etkin maliyet yönetimi, yüksek teknoloji, inovasyon, pazarlama, etkin tahsilat gibi koşullar paradan para kazanmaktan daha öncelikli olmalı diye düşünüyorum.

Bu arada, parite bugün de “1.00’ın altına tekrar inecek” diyenlere rağmen hatırlarsanız “1.05’i kıracak ve kademeli yükselişi devam edecek” diye müteakip seferler yazmıştım. Bu ilerlemeyi ancak ve ancak çok ciddi bir küresel darboğaz ya da Euro Bölgesinde meydana gelebilecek bir büyük sıkıntı durdurabilir. ABD’de enflasyon beklenenden düşük çıkması Fed’in faiz adımlarında daha sakin olacağını bize gösterdiği için parite yükselişine devam ediyor.

Açıkçası yeterince sabredince mutlaka bazı analizler doğru çıkıyor, ancak verilen bir tavsiyenin 5 yıl sonra gerçekleşmesi elbette uygun bir durum değil. Bu sebeple finansçıların sadece teknik analize değil, temel analize yakın durması en önemli tavsiyem olacak.

 

Prof. Dr. Emre Alkin

 

Ara