Faiz İndiriminin Boyutu Artık Önemsizleşti…

Merkez Bankasının kararı beklediğimiz gibi açıklandı. Şaşırmadık diyebilirim. 100 olmuş ya da 150 puan olmuş fark etmez. Dün Mahfi Eğilmez Hoca ile beraber katıldığımız bir toplantıda şu konunda mutabık kaldık.

“Rasyonel olmayan kararları beklemek rasyonel bir iş haline geldi..”

Aslına bakılırsa piyasalar artık bu tip gelişmelere kayıtsız kalıyor. Merkez Bankası faizi sabit tutmuş olsaydı, yani değiştirmeseydi belki dalgalanma yaşayabilirdik. Şaka olsun diye söylemiyorum. Fernando Pessoa’nın meşhur “Huzursuzluğun Kitabı”nda söylediği gibi, çok fazla acı çekilince kişiler kayıtsız hale geliyorlar. Döviz Piyasasında fazla bir hareket olmaması, BİST’in verdiği tepki bunu gösteriyor.

Yarın daha etraflıca ele alacağım meseleyi. Yani düşük faizlerin ya da düşürülen faizlerin faydası oldu mu ? Olmadıysa neden ? Bundan sonra ne olacak ? İşte bu sorulara cevap vermeye çalışacağım. Yarın Türkiye Gazetesindeki yazım bu şekilde olacak. Spotify’da paylaştığım gibi, YouTube videosu da çekeceğim.

Bu arada dünyanın her yerinden “mükemmel kriz” ve “çok derin resesyon” uyarıları geliyor. Açıkçası 2019 yılının başında da bunlar konuşuluyordu. Kimsenin pamdemiyi tahmin ettiğini sanmıyorum. Bakalım söylendiği kadar kötü yaşayacak mıyız ? Göreceğiz hepsini.

Karardan sonraki tozlar aşağıya insin ki, sağlıklı şekilde yorum yapalım dedim..

 

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara