Faiz Kararı Öncesinde Piyasalar..

Yine bir faiz kararı günü geldi çattı. Merkez Bankamızın toplantı sayısı Fed FOMC toplantılarından daha fazla sayıda olduğu için, her ay başka bir heyecan yaşıyoruz. Ancak, bir değişiklik olmuyor. Bu ay da faiz değişmeyecek gibi gözüküyor.

Karar öncesinde piyasalara bakalım: Bu aralar küresel ekonomiden güzel haberler gelmiyor maalesef. ABD’den gelen haberler olumsuzlukta başı çekiyor. Geçen haftadan beri herkes yıllık enflasyonun yeni bir zirve yaparak Fed’in hedefinin oldukça üzerinde gerçekleşeceğini düşünmeye başlamıştı. Öyle de oldu. Bu durum elbette, Fed’in Mayıs ayındaki FOMC toplantısında 50 baz puanlık faiz artışını açıklama ihtimalini yükseltiyor.

Anlaşılan şu ki enflasyonun düşmesi beklenenden daha uzun sürecek. Pandemi dönemine ait fiyat yükselişleri dengelense de, bu sefer farklı gelişmelerden kaynaklanan fiyat baskıları oluşuyor.

Uzmanlar ABD’de enflasyonun % 8.4 olarak açıklanmasını beklerken, bu oranın 1982’den beri en yüksek seviye olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu arada aylık enflasyonun % 1.2 olacağı ifade edilmekteydi. Bir önceki açıklamada da uzun yılların en yüksek enflasyonunun test edildiği anlaşılmış idi. Son açıklanan rakamlar yıllık % 8.5 ve aylık % 1.2 enflasyona işaret ediyor. Aylık tahminler tutarken yıllık enflasyon beklenenden yüksek çıktı.

Yine de uzmanlar yılın son çeyreğinde enflasyonun % 5.7’ye gerileyeceğine inanıyor. Çekirdek enflasyonun beklenenden düşük çıkması bu olumlu beklentiyi güçlendiriyor. Ancak bu olumlu beklentinin önünde bazı engeller var. Rusya – Ukrayna savaşı, Çin’deki Kovid-19 karantinaları ve özellikle enerji maliyetlerindeki artış pozitif beklentileri bozar şekilde seyrediyor.

“Tedarik Zincirleri Tekrar Kırılır Mı ?..”

Son olarak, ABD Hükümeti Şanghay’daki zorunlu olmayan Dışişleri personelinin şehri terk etmesini istedi. Sebep olarak da “yasaların keyfi olarak uygulanması ve Kovid-19 ile ilgili kısıtlamalar” gösterilmiş. Gelen haberler oldukça sert önlemlerin uygulandığı yönünde. Bu durumun tedarik zincirinde yepyeni bir bozulma yaratıp yaratmayacağı merak ediyorum. Şu ana kadar tarım ve enerji ürünlerinde sıkıntı var ancak yenileri eklenir mi zaman gösterecek.

Bu arada Bank Of America’nın bir anketine katılanların % 70 inden fazlası büyümenin yavaşlayacağına dair beklentilerini paylaşmışlar. Bazı Fed üyeleri faiz artışının ekonominin bir çok unsuruna balyoz etkisi yaratacağını ancak faizlerin yükselmesinin bir mecburiyet olduğunun altını çiziyorlar. Enflasyon herkesin korkusu haline gelmiş durumda.

Tüm olan bitenler Fed’in Mayıs toplantısında 25 baz puandan daha yüksek bir faiz artış kararı alınabileceğini gösteriyor. TCMB bu durumda bugün yapacağı toplantıda son kez pas geçme hakkını kullanıyor olabilir. Mayıs Ayındaki FOMC toplantısına kadar piyasaların vereceği tepki yakından takip edilecek ve ona göre karar alınacak elbette. Bekleyip göreceğiz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara