Faizle iş çözülmez, başka aksiyonlar da lazım..

İşlem haftasının tam ortasına geldiğimizde, ABD ile ilişkilerin en az Dolar/TL kadar dalgalı ilerlediğine şahitlik etmekteyiz.

Dün akşam Altınbaş Üniversitesi’nde değerli devlet adamları Mahfi Eğilmez ve Işın Çelebi, moderatörlüğünü yaptığım panelde, bu şartalara nasıl geldiğimizi ve bundan sonra neler yaşanabileceğini konuştuk. İstanbul’un Bankacılık Merkezi sayılan Gayrettepe’deki Kampüste izdiham oldu. Salona sığmayan davetliler için iki ayrı ekran kurmak zorunda kaldık.

Ekonominin ateşten gömlek giydiği bir döneme rastlaması sebebiyle, üç ekonomistin yan yana geldiği panele yoğun ilgi olması normal. Ancak döviz ve faiz konusundaki sorular beklendiği kadar fazla değildi. Çoğunlukla marka, tasarım, inovasyon, teknoloji, dijital dönüşüm, ar-ge, katma değer, devlet yönetimi, beklenti yönetimi gibi konular üzerine sorular geldi.

Belki de sebep şuydu: Yaşadığımız sorunların sebebi ekonomik olmaktan iyice dışarıya çıktı. Bir yanda ABD’nin doğrudan düşmanlığı, diğer tarafta kambiyo rejimi ve döviz mevduatlarıyla alakalı yapılan dedikodular Dolar/TL’nin rekor hızda yükselmesi sorunun “yönetim” boyutunu öne çıkardı.

“Bigiyi paylaşmakta bir beis yok…”

Bana göre bundan sonra bilinmeyen sulardayız. Dünkü raporda da söyledim bunu. Mahfi Eğilmez ve Işın Çelebi de “faiz artırmakla iş çözülmez, yanında başka aksiyonlar da almalı” diye altını çizdiler. Yani yapısal reformlar, kamuda tasarruf gibi destekler gelmedikçe, acil önlemlerin kalıcı tesir yaratmayacağı konusunda hem fikir olduk.

Üniversitemizin iki değerli akademisyeninin devlet tecrübeleriyle aktardıklarından, aklıma bir acil eylem planı gelmedi değil. Perşembe günü aynı mekanda Prof. Dr. Çağrı Erhan, Prof. Dr. Ahmet Kasım Han ve Dr. Eray Güçlüer siyaset ve diplomasideki son durumu bizlere aktarıyor olacaklar. O Toplantının da moderatörü ben olacağım. Konuşmacıların söylediklerini not alıp, elimdeki eylem planını geliştireceğim.

Belki şunu soracak olanlar vardır: “Bunları yetkili kişilerle paylaşmıyor musunuz ?”. Cevabı hemen vereyim: Paylaşıyorum. Ancak şeffaf bir şekilde sizlerle de paylaşıyorum. Önerilerimi sizlerle paylaşmamın, söz konusu önerilerin dikkate alınması konusunda olumsuz bir etki yaratmaması gerektiğini düşünüyorum. Ne kadar çok kişi okursa, o kadar çok konuşulacağını ve benimseneceğini düşünüyorum.

Cuma günü bu önerileri paylaşıyor olacağım.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara