Faizli reçetenin geçersizliği kanıtlandı…

Dün sosyal medyada öğleden sonra şöyle bir paylaşım yaptım: “Merkez Bankası faiz yükseltmezse Dolar 5.5 TL olur adlı komedi sona ermiştir”. Elbette bu yazdığıma tepki gösterenler de vardı. Özellikle Borsada al-sat yapanlar.

Çünkü faizin yükseleceğine kesin gözüyle bakıp pozisyon almışlardı. Yanıldılar. Bu sebeple, “Dolar/TL 5.00 olsun seninle konuşuruz” şeklinde cevaplar yazanlar oldu. Acıları büyük olduğu için üzerilerine varmadım pek.

İkinci tepkili grup ise, faizden kazanan rantiye kesimiydi. “Bizi ancak % 20 faizli mevduat paklar” parolasıyla yola çıktıkları için, hayal kırıklığının acısını benden çıkarmaya çalıştılar. Ben de “sabredin o gün de gelecek” dedim. Şaka yapmadığım halde, öfkeleri dinmedi.

“Sebep-Sonuç ilişkilerinin farkında olmak lazım..”

Bir başka kesim de beni iktidar partisinin dümen suyunda gitmekle suçladı. Halbuki benim yazılarımda herhangi bir siyasi görüş olmadığını okuyanlar biliyor. İlginç olan gelişme, aynı fikirde oldukları zaman büyük destek veren kişiler, onlara uymayan bir fikri dile getirdiğimde hemen cephe alıyorlar. Bunların hepsi oldukça eğlenceliydi.

Ancak, devam eden Amerikalı Rahip davasının ara kararı sebebiyle Dolar/TL’nin düştüğünü, bunun ekonomik başarı olmadığını iddia edenler de vardı. Aslına bakılırsa, bu itirazları benim yıllardır anlattıklarımı destekler nitelikte. TL’nin istikrara kavuşması yüksek faizle değil, siyasi, ticari ve stratejik ortaklarımızla düzgün ilişkiler kurmakla olur. Faiz yükseltme bir “acil durum” hamlesidir. Kalıcı tesir bırakmaz. Bu çerçevede Rahip Davasının ara kararından doları gevşeyen kurları bir “şans faktörü” olarak nitelendirenlerin olması, gerçekten ilginç bir durumdu.

Özetle, uzman denilen kişilerden sokaktaki vatandaşa kadar 21. yüzyılın sebep-sonuç ilişkileri konusunda bilgi sahibi olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bir avuç insanın bu gerçeğin farkında olması yetmez diye düşünüyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara