Fed ‘değerlendireceğiz’ dedi..

Dün nihayet beklenen açıklama geldi. Fed politika faizlerini 25 baz puan daha indirdi. Çok uzun yıllardan sonra 3 defa üst üste faiz indirimi yapıldı.

Ben de dahil bir çok uzman 25 baz puanlık indirim konusunda fikir birliğine varmış gibiydi. Diğer taraftan enflasyonda beklenen hızda bir yükseliş olmazsa, Fed’in daha radikal adımlar atabileceği konusunda yorum yapanlar da vardı. Nitekim dün Fed şaşırtmadı ama bundan sonraki adımları konusunda tereddütlü ifadeler kullandı diyebilirim. Fed Başkanı Powell şu an için hafif de olsa negatif reel faiz ekseninde yola devam edildiğini söylerken, enflasyon oranlarının küresel olarak düşük seyretmesinin endişe verici olduğunu ima etti diyebilirim.

Ben “0” faizin yada negatif reel faizin ekonomilere faydası olduğuna inanan bir ekonomist değilim. Tasarruflar yatırımların gerçek kaynağını oluşturduğuna göre, negatif reel faizin olduğu bir yerde tasarrufların ve yatırımların artacağını düşünmek hayalperestlik olur.

Ayrıca, faizlerin 0’ın etrafında dolaşması ülkeleri “likidite tuzağı” çerçevesinde bazı risklerin içine sokabilir. Paranın bol faizin de düşük olduğu yerlerde hem teknik hem de ahlaki problemlerin de çıktığı bir başka gerçek olarak önümüzde duruyor. Bu arada Powell’in özel sektörün düşük faiz sebebiyle borçlanmada tarihi bir zirve yaptığının altını çizerek, endişelerimin haklılığını kanıtlamış. Özel Sektör bu kadar düşük faizle borçlanma imkanı buldukça, “değer yaratmak” konusunda aceleci olmayacaktır. Bu durum önce kar krizi sonra da büyüme krizi yaratabilir.

Fed’in faiz indiriminden sonra biraz daha sabır ve zaman isteyeceğini tahmin ediyordum. Böylelikle, faizlerin sürekli olarak düşeceğini bekleyenlere bir mesaj vermiş olacaktı.

“Trump’ın bir türlü anlamadığı gerçek…”

Tam bu şekilde olmasa da, yine de zamana yayılan bir politika izleyeceklerini açıklamalardan anladım. Hatta “şu an faiz artırmak gibi bir konu gündemde değil” diyen Powell, en azından bir süre daha negatif reel seviyede kalacağını belirtmiş oldu.

Fed kararının piyasaların beklediği gibi çıkması, piyasalarda dalgalanma yaratmadı. Euro/Dolar paritesi yükselse de, şu anki 1.11’in üzerindeki seviyeler son 5 yılda iki defa test ettiği 1.25 seviyesinden çok uzakta. Acaba Trump faiz indirimleriyle Doların değerinin düşmeyeceğini ne zaman anlayacak ?

Yatırımcılar tedirgin oldukça piyasaya fazla para bağlamadan işlem yapıyorlar. Bu durumda park edilen dolarların para ve sermaye piyasalarına akması çok zor. Dolayısıyla Dolar değer kaybetmiyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara