Fed faiz artırdı da ne oldu ?…

Fed kararının açıklanmasına doğru piyasaların az da olsa yatıştığını görüyoruz.

Her zaman altını çizdiğim bir konu var: Döviz kurları hızla çıktığı zaman, bir süre sonra düşüyor. Ancak adım adım çıkmaya başladı mı, endişeler artmaya başlıyor. “Daha da yükselir mi ?” sorusu her yerden duyulmaya başlıyor.

Hem üretimde hem tasarrufta hem de teknolojide dış bağımlı olan bir ülkede, döviz kurları her zaman faizlere göre daha önemli bir sorun olarak gözükür. Sebeplerini daha önceki raporlarımda detaylı şekilde anlatmıştım.

Aslına bakılırsa, Fed kararıyla beraber Doların küresel anlamda değer kazanmasının istikrarlı hale geleceğini düşünenler, fazla acele ediyorlar. Çünkü Doların değer kazanması için yatırımcıların risk iştahının sona ermesi gerekiyor. Çünkü herkes ellerinde tuttuğu aktifleri satıp dolar almaya başlarsa, o zaman gerçekten sıkıntı bir durum ortaya çıkabilir. Bazı yatırımcılar önümüzdeki dönemde faiz artışlarının yerini, faiz düşürmelerin alacağını düşünse de ben o kada uzun boylu bir tehlikenin varlığına inanmıyorum.

“Abartılı beklentiler dalgaları kabartır….”

Elbette sürekli yükselen borsalar ve değerlenen aktifler yatırımcıları huzursuz ediyor ama, ara sıra gelen sert satışlarla piyasaların dengelendiğini de görebiliyorum. Dolayısıyla, bir problem çıkacaksa bu piyasa dinamiklerinden değil, liderlerin aldığı kararlardan dolayı ortaya çıkacak. Örneğin, Trump’ın korumacılık adına attığı adımlar Fed’İn faiz adımlarından çok daha önemli etki yaratacak nitelikte.

Şimdi Fed kararına dönelim. Politika faizlerinin piyasalar üzerindeki ilk etkisi şu oldu: Hiçbir şey. Euro/Dolar paritesi düşeceğine yükseldi, Dolar/TL gevşedi, Hisse Senedi Piyasalarında beklendiği kadar düşüş de olmadı. Tüm bunlar “beklentilerin” ne kadar abartılı olduğunu ve piyasaları lüzumsuz yere meşgul ettiğini gösteriyor.

Fed Başkanı POWELL’in açıklamalarından anladığımız şu: Faizleri artırmaya devam edecekler, en azından 2 faiz artışı daha var önümüzde. Enflasyon hedefi ciddiye alınıyor ama faiz adımlarının araları çok açık olmayacak. İşte bu kadar.

Sonuç olarak, fonlama maliyetlerinin adım adım yükseleceği bir dünyada, yüksek büyüme-yüksek enflasyon -yüksek faiz gerçeğine yavaş yavaş alışmamız lazım gibi gözüküyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara