Fed Faiz Yükseltir mi ? Yükseltirse Ne zaman ?..

Geçenlerde Erhan Aslanoğlu Hoca ile küresel ekonominin geleceği üzerine peş peşe sunum yaptık. Erhan Hoca’nın ABD’deki Enflasyon ve Fed’in muhtemel davranışları üzerine sunumu son derece bilgilendiriciydi.

Sunumlarımızın kesişim noktalarını göz önüne alarak değerlendirmemi paylaşacağım.

Hem onun hem de benim ortak görüşüm şu: Son derece dikkatli olmamız gereken bir süreçten geçiyoruz. ABD’de enflasyon yükselmesinin geçici olduğu konusunda FED açıklamaları olsa da, aynen Türkiye’de olduğu gibi üretici fiyatlarında devam eden sert yükseliş, endişelerin tazelenmesine sebep oluyor. Altın ve Gümüşün bir süredir dinlene dinlene yükselmesi, kripto paraların adeta çakılması, bazı metallerin yükselmekte zorlanmaya başlaması önemli işaretler.

Aslına bakılırsa geçen yılın sonundan itibaren emtia fiyatların başlayan rallisi artık bir balona dönüşmeye başladı diyebilirim. Açıkçası dünya ekonomisinde bir toparlanma var ama, hammadde ve aramalı borsalarında bu kadar sert yükselişleri gerçekleyecek bir iyileşmeden bahsetmek imkansız.

“Kritik bir süreçteyiz…”

Uzmanların çoğu ABD’de enflasyonun düşeceğini söylemenin zor olduğunu ifade ederken “bir kez daha ekonomiler düşüş yaşarsa elbette olabilir” şeklinde görüş belirtiyorlar. Buradan hareketle Fed’in enflasyon konusunda bu kadar rahat olması ve varlık alımlarını bir süre daha azaltmayacağını beyan etmesi, aklımda soru işareti yaratıyor. Demek ki ABD ve Dünya Ekonomisinin önünde aşılması gereken bir darboğaz daha olabilir. Buna hazırlıklı olalım.

Fed’in ilk faiz artışını gelecek yılın ilk yarısından önce yapmayacağını öngörebiliyoruz. Yine de piyasa aktörleri şişen fiyatlardan rahatsız oldukları için, satış için de bahane arıyorlar diyebilirim. Dolayısıyla enflasyon ABD’de yükselmeye devam ettikçe piyasaların üzerindeki baskı da artacak. Türk Para ve Sermaye Piyasaları 19 Mayıs’ta kapalıyken yurt dışındaki olumsuz seyrin Dolar/TL’ye yansıdığını da görmekteyiz.

Ben kendi adıma önümüzdeki aylarda küresel ekonomide ani bir bozulmaya karşı herkesin hazırlıklı olması gerektiğine inanıyorum. Borçluluk oranlarının sürekli yükselmesi ve kredi derecelendirmelerinin bıçak sırtı bir dengede yürümesi, piyasalara ani ve büyük satışlar getirebilir.

Not: ÖTV zammı ile ilgili YouTube hesabımda yorum yaptım. Oradan takip edebilirsiniz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara