Fed kararı ve artan fonlama maliyetleri..

Bu aralar Üniversitemi temsilen sürekli konferans verdiğim için havalimanlarında her sektörden iş insanlarıyla konuşma imkanım oluyor.

Mesela dün konumuz, özel sektör tahvillerinden bazılarının döviz bazında ciddi faizler teklif ettiği ve Türkiye’nin en gözde gruplarının “default” riski taşıyıp taşımadığıydı. Israrlı sorulara “hiçbir şey için kesin konuşamam” diye cevap verdim. Geçmişte bono ve tahvillerini ödeyemeyen gruplar olmuştu. Bunu da hatırlattım.

Bu arada dünkü Fed kararı, bundan sonra işlerin hiç de kolay olmayacağını iyice ortaya koydu. Fonlamanın maliyeti artarken, Türkiye’de faiz rasyonelliğin üzerinde seyretmeye başladı.

Başka bir havalimanında sorulan soruya da, özel Bankaların batmayacağını ama gerekirse kredi verdiklerinin üzerine gidip onları batırabileceği gerçeğiyle cevap verdim. Elbette, Bankacının asıl beklentisi krediyi tahsil etmektir. Bu açıdan kaynak konusunda sıkıntılı olduğumuz bir dönemde Bakan Albayrak’ın açıklaması beni sevindirdi diyebilirim. “Bankalara gerekirse destek çıkarız” cümlesi önemliydi.

İş insanları bana sürekli “makro çözümler haricinde başka çözüm yok mu” diye soruyorlar. Ben de “geçmişten beri kaynağı temin ettiğimiz ülkelerle aramızı düzeltelim, sonra rahatlarız” diye cevap veriyorum. Anladım ki iş insanları hala mikro çözümlerle işin hallolabileceği inancını taşıyor. Ben ise şu fikrimi açıkça söyledim : Ekonomi yönetiminin gerçekçiliği benimsemesinden sonra, diplomasiyi yönetenlerin aynı şekilde ilerlemesi lazım.

“Gerçekçi Ekonomi ve Diplomasi Yönetimi…”

Rusya, Çin ve İran dostumuz değil, ticaret partnerlerimiz olabilirler. AB ve ABD “dostluk” adına bugün kötü bir sınav verseler de, gelecekte böyle kalacaklarını düşünmüyorum. Diğer taraftan Orta Doğu’dan görünür gelecekte Türkiye’nin kabul edeceği standartlarda güçlü bir müttefik çıkması mümkün gözükmüyor. Dolayısıyla, Rusya-Çin-Hindistan gerçeğini görüp, hak ettiğinden fazla muamele etmeden, AB standartlarının bize yakışacağını bilip, ABD’nin yanlış bir iş yapmasını önleyecek kadar yakınında olmalıyız.

En önemli tavsiyem şu olabilir: Eğer bir cephede mücadele ediyorsak, başka cephe açmadan yola devam etmek gerekiyor. Eğer ABD ile sorunumuz devam edecekse, AB ile yakınlaşmamız elzem. Hatta İngiltere’yi ABD ile sorunlarımızda ve muhtemel yakınlaşma için katalizör olarak kullanabiliriz.

Tüm bunlar ardı ardına gerçekleşirse, piyasalarda bir rahatlama olacaktır. Önemli olan kaynağın temini ve kaynağın maliyetini sektörleri paniğe sevk etmeyecek şekilde yönetmek. Hele ki dünkü Fed kararından sonra bu işi yapmak büyük maharet gerektiriyor. Dolayısıyla, ekonomi ile diplomasiyi birbirimden koparmak, kompartmanlara ayırmak bu aşamada gerçekçi bir yaklaşım olmaz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara