Fed kararının anatomisi ve enflasyon yanılgısı..

Heyecanla beklenen kararların argümanlarına baktığımızda 20. yüzyıla ait paradigmalarla yazılmış olduğunu görüyorum. Bazılarına iddialı gelebilir ama Fed Başkanı’nın değerlendirmelerini güncel gerçeklere uygun bulmadım pek.

Aslına bakılırsa 25 baz puanlık indirim hiçbirimiz için sürpriz olmadı. Ayrıca beklediğimiz gibi, 1980 yılından beri üç kere üstü üste faiz indirimi yapılmamış olduğu için, Başkan Powell bundan sonraki adımı Aralık Ayına kadar netleştirmek için bazı parametreleri yakından takip edeceğinin mesajını verdi. Bunların en başında enflasyon geliyor.

Türkiye’de enflasyonun yükselişi dert iken, ABD’de enflasyonun yükselmeyişi dert. Aslında enflasyonun düşüklüğü kırılgan talebin bir sonucu. Ücretler yükselse de talep arzu edildiği şekilde artmıyor. Bundan başka, ABD’de perakende şirketlerinin artık elektronik ticaret marifetiyle satış yapması ve fiyatları oldukça esnek tutması da enflasyon artışının önünde engel oluşturuyor. Buradan hareketle, Fed’in enflasyonu baz alarak karar vermesinin, yeni teknolojilerin varlığı göz önüne alındığında tartışabilir bir yaklaşım olduğunu söyleyebilirim.

“Acaba enflasyon doğru şekilde hesaplanıyor mu ?..”

Bundan başka, birçok hizmetin bugün ya çok düşük fiyatla ücretsiz şekilde temin edildiğinin de altını çizmek istiyorum. Yeni nesilde inanılmaz bir “paylaşma” yaklaşımı var. Cep Telefonları haricinde her şeyi paylaşabiliyorlar. Bir mal ya da hizmetin sahibi olmaktansa kiralamayı uygun gören şirketler var. Bu kiralama hizmetlerini sağlayan firmalar da fiyat rekabetinde ayakta kalabilmek için çok renkli finansal ve teknolojik modeller uygulamak zorunda kalıyorlar.

Bireylerin tüketim alışkanlıkları ve firmaların fiyatlama davranışları değişirken, Fed ya da bir Merkez Bankası’nın “enflasyon” ile ilgili değerlendirmelerini en baştan gözden geçirmesinde büyük fayda olduğunu düşünüyorum. Türkiye’deki enflasyon ile hayat pahalılığı arasındaki büyük fark da, benzer şekilde incelenmeye muhtaç durumda. İnandırıcı gelmeyen ya da değişen paradigmaları doğru şekilde yansıtmayan enflasyon endeksleri sebebiyle, uygulanacak para politikalarının sonuç vermemesi ihtimali yüksek.

Otoriteleri sürekli sorgulanan Merkez Bankalarının, ekonomideki gelişmeleri doğru şekilde yansıtmayan veriyle karar aldıkları düşünülmeye başlanırsa, beklenen son daha hızlı bir şekilde karşımıza çıkacaktır diye düşünüyorum.

Son olarak, Aralık Ayında Fed’in açıklaması 11 aralıkta olacak ve TCMB açıklamasından bir gün önce yapılacak. Bu durum piyasalara ayrıca bir heyecan verecek.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara