Fed kararının derinliklerinde ne yatıyor…

En son 2001 yılında ABD Hisse Senedi Piyasalarındaki değerlemeler Milli Gelirinin iki katında çıkmış, sonra 2008 Kriziyle beraber sertçe gerilemişti. Şimdi yine Milli Gelirin iki katına çıkmış hisse senedi piyasası gerçeği ile karşı karşıyayız. Yani kademeli bir şekilde ABD’nin tekrar bir darboğaza girmesi ihtimali olabilir. Elbette, bu kehaneti sadece birkaç parametreye bakarak söylemiyoruz. Aşırı korumacılığın ABD Ekonomisine ve şirket karlılıklarına vereceği zarar da göz ardı edilmemeli.

Fed Başkanı Jerome Powell da benzer şekilde düşünüyor ki, “Firmalardan gittikçe artan endişeler duyuyoruz.” demiş. Daha korumacı bir dünyanın hem ABD hem de diğer ekonomiler için kötü olduğunu da sözlerine eklemiş.

“Çok yavaş hareket edersek, ekonomi aşırı ısınma gösterir” demesi faiz artışlarının devam edeceğine işaret ediyor. Ancak raporunda başında belirttiğim riski de göz ardı etmemiş Fed Başkanı: “Büyük ve uzun süren bir piyasa düzeltmesine tepki veririz.” İşte bu cümle herşeyi özetliyor.

Trump tarafından atansa da, Fed Başkanı şu ana kadar aklı selim içinde hareket etmeye devam edeceğini gösterdi. Dolayısıyla, Amerikan Ekonomisinden ya da Piyasalarından akortsuz sesler gelmedikçe, para politikasını bu şekilde idare edeceğini ve faizleri kademeli şekilde hedef enflasyon seviyesine yükselteceğini anlamış olduk.

Elbette bu kararın, yabancı para kaynak maliyetinde artış yaratacağı ve fonlamanın giderek zorlaşacağını söylememiz gerekiyor.

“Dün Döviz Kurları neden düştü…”

Elbette bundan da bahsedecektim. Rivayet odur ki, Almanya’dan taze para girişi konusunda neredeyse anlaşmak üzereyiz. Ancak bunun nasıl yapılacağı konusunda henüz mutabakat sağlanmadı.

Söylentisi bile piyasalarda olumlu bir hava yarattığına göre, açıklandığı zaman önemli bir rahatlama ortaya çıkacaktır. Elbette bu konudaki müzakerelerin nereye varacağını da görmek gerekiyor. Türkiye tarafı fazla reklam olmadan kaynak tedariğini yönetmek istiyor. Ancak kaynağı verecek olan tarafların talep ettiği şartların yanında, bir de “bugüne kadar fazla övündün, şimdi o kadar kolay kurtulamazsın” mesajını verdiğini tahmin edebiliyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara