Fed ne yaparsa yapsın Dolar yükselecek gibi…

Bir yanda İdlib gerginliği diğer tarafta Corona Virüsü derken yurt dışı piyasalardaki önemli gelişmeleri takip etmeye fırsat bulamadığımız günlerden geçiyoruz. Ancak odaklanmamız gereken bazı gelişmeler var.

Eğer hatırlarsanız daha önceki yazılarımda, Fed’in faizi düşürmek yönünde alacağı kararların Trump’ın beklediğinin aksine Doların değer kazanmasını engellemeyeceğinin altını çizmiştim. Sanıyorum bu öngörümü geçen yılın ortalarından beri seslendiriyorum. Geçen yıl haziran ayında 1.14 seviyelerinde olan Euro/Dolar Paritesinin bu sabah 1.08 seviyelerinde başlamış olduğunu görüyoruz.

Bu durum % 50’sini AB’ye yapığımız ihracatımızın Dolar cinsinden ifadesini düşürecek elbette. Sadece 6-7 ayda Euro’nun Dolar karşısında % 5’ten fazla değer kaybı anlamına gelen bu düşüş hareketinin 2018 yılının başında 1.24’ten başladığını belirtmeliyim. Yani 2 yıl önce Euro cinsinden satılan malların Dolar cinsinden ifadesi % 15 daha yüksekti diyebilirim.

“Merkez Bankası’nın yurt dışındaki gelişmeleri de takip etmesi gerekiyor..”

Aslına bakılırsa Çin Ekonomisi yavaşlarken ve AB Ekonomisi zayıflarken, ayakta kalan tek büyük ekonomi ABD olarak ortaya çıkıyor. Sadece bu açıdan bile baksak Doların değer kaybetmesi için bir sebep bulamayız. Ayrıca, risk iştahı artarken herkes elindeki dolarları satıyor, risk iştahı azalırken de dolara geri dönüyor. Dolayısıyla Corona Virüsü gibi bir risk ortaya çıktığı için, yatırımcıların daha az para bağlayarak işlem yapmak istediği bir ortamda, Amerikan Dolarının değerinin yükselmesi oldukça doğal bir durum.

Özetle, şu anki şartlar altında Fed ne karar alırsa alsın Doların akıbeti değişmeyecek. Değeri artmaya devam edecek. Aslında bizi doğurdan doğruya etkileyen durum Fed’in bilançosunu genişletmesi. İlginçtir, Türkiye’deki Bankaların Kredi musluklarını açması ve Fed’in bilançosunu büyütmesi birbirileriyle eş-anlı şekilde gerçekleşiyor. En azından geriye dönük 5 seneye bakıldığında durum bu.

Sonuç olarak, yaklaşmakta olan TCMB faiz kararı öncesinde yukarıda bahsettiğim şartları dikkate alarak, döviz kurlarını raydan çıkarmayacak bir adım atılmasını bekliyorum. Dolar dünyada değer kazanmaya devam ederken, Dolar/TL’nin düşünülenden çok daha hızlı hareket edebileceğini göz önünde bulundurmalıyız. Paritede güçlü bir Doların TL’ye karşı hareketi her zaman daha büyük adımlarla olabiliyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara