Felaket Senaryosu yazmak kolay…

Doktorlar en kötüsünü söyleyip sonra daha iyisi ortaya çıkınca güzel haberi veren olmayı severler. Ekonomide ise bu durum iki yönlü olarak yaşanıyor. Bazen öngörüler “abartılı” şekilde olumlu ya da “ümitsiz” şekilde olumsuz yapılıyor. Her yıl açıklanan IMF Raporları da buna benziyor diyebilirim.

Sermaye Piyasalarının toparlanmaya başladığını gözlemlediğimiz anlarda bir anda, IMF “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunu yayımladı. Söz konusu raporun en çarpıcı cümlesi şu: “Daha önce görülmemiş bir kriz yaşanıyor”.

IMF, 2020’de küresel ekonominin % 3’lük sert bir daralma göstereceğini beklerken, ülkelerin tek başlarına değil koordineli bir şekilde hareket etmeleri gerektiğinin altını çizmiş. Daha önceki IMF raporlarını iyi bildiğim için, çoğu zaman uygulanması zor reçeteler sunulduğunu biliyorum. Bu da onlardan biri diyebilirim. “Olsa ne güzel olurdu” tarzında. Bu arada Merkez Bankaları’nın krizle mücadele için attığı adımların güveni artırdığını ve ekonomilere şimdilik nefes aldırdığı da söylenmiş. Katılıyorum.

“Ben bu kadar olumsuz değilim…”

IMF’nin senaryosunda yılın ikinci yarısında salgının etkilerinin azalacağı böylelikle 2021’de küresel ekonominin % 5.8 büyüyebileceğinin altı çizilmiş. Ancak, salgının tahmin edilenden daha uzun sürebileceği de belirtilmiş.Buna göre 2020 yılında:

Gelişmiş Ülkeler’de % 6.1 daralma, ABD’de % 5.9 daralma, Euro Bölgesinde % 7.5 daralma öngörülüyor. Devam edeyim: Almanya’nın % 7, Fransa’nın % 7.2, İtalya’nın % 9.1 ve İngiltere’nin de % 6.5 daralması bekleniyormuş. Bana göre “kabus senaryosu” bu. Oldukça abartılı buluyorum.

Neyse ki, gelişen ülke ekonomileri için o kadar olumsuz değil IMF. Bu yıl için % 1 daralma, 2021 için de % 6.6 büyüme bekliyor. En vahim durum Çin ile ilgili tahminlerde diyebilirim. Rapordaki tahmin şu: Çin’in bu yıl sadece % 1.2 büyümesi bekleniyor. Doğal olarak 2021 tahmini % 9.2 civarında. Ancak Çin’in bu yıl ciddi sıkıntı çekeceği gözüküyor. Bu arada Rusya için tahminler bu yıl için % 5.5 daralma şeklinde.

IMF’nin Türkiye ile ilgili beklentisi de abartılı şekilde olumsuz diyebilirim. Türkiye’nin bu yıl % 5 daralması beklerken, 2021’de % 5 büyüyeceği söylenmiş raporda. Ancak, IMF’nin şu öngörüsüne de katılıyorum: “2020 ve 2021’de TÜFE % 12 civarında olacak”

İşsizlik tahmini bu yıl için % 17.2, 2021 için de % 15.6 olarak öngörülmüş. Benim beklentilerim bunlardan 1 puan düşük açıkçası.

Sonuç olarak, uzun zamandır eşine az rastlayacağım olumsuz bir rapor yazılmış gözüküyor. Büyük ihtimalle bu yılın Ekim Ayında olumlu şekilde revize edilecektir ancak yatırımcıları bu kadar korkuttuktan sonra piyasaları toparlamak kolay olmayacak gibi gözüküyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara