Finansal istikrar faiz seviyesinden daha önemli…

Haftanın son işlem gününe girerken, döviz kurlarında gözle görülür bir ısınma var. Aslına bakılırsa Fed kararının yarattığı hafif gerginliği de geride bırakmıştık halbuki.

Fed beklendiği gibi faizlerde herhangi bir değişiklik yapmadı. Her zamanki gibi, Trump’ın açıklama öncesinde yine “daha düşük faiz” talep ettiği sosyal medya paylaşımlarına şahit olduk. Uzmanların bir faiz indirimi beklemediği zamanda, Trump’ın bu yükselmesinin sonuç vermeyeceği belliydi ama en azından ABD Başkanı “ben söylemiş olayım” diyerek seçim kampanyası için propaganda yapmaya devam ediyor diyebiliriz.

Hatırlarsak, 2019’da 3 kez faiz indirimine giden Fed, temmuzda politika faiz oranını 25 baz puan indirerek % 2,00-2,25, eylülde 25 baz puanlık düşüşle % 1,75-2,00, ekimde de yine 25 baz puanlık indirimle % 1,50-1,75 aralığına çekmişti. Ancak Aralık Ayında pas geçerek ABD Başkanı’nı sinirlendirmişti. Ancak Trump ne kadar kızarsa kızsın, Fed Üyelerinin bu aşamada daha fazla faiz düşürmeyeceği anlaşılıyor. Gerçekten de tüm dünyanın yakından takip ettiği Amerikan ekonomisinin resesyona gireceği beklentisinin boşa çıktığı görülüyor. Keza, bütün parametreler dünya ithalatının % 15’ini toplam gelirin de % 24’ünü gerçekleştiren ABD ekonomisinin iyiye gittiğini göstermekte. Bu durumda faiz indirimleri ile alakalı büyük bir beklenti içine girilmemesi gerekiyor.

Basın açıklamasından anlaşılan da bu diyebilirim. Karardan hemen sonra Euro/Dolar Paritesinin 1.10’un altına sarkmayı denemesi de gözlerden kaçmadı. Türkiye’de de Dolar/TL’nin sıçrama yapması ilk anlarda bu sebepten oldu. Ancak, yükseliş sonra devam etti.

“Kredi notu açıklaması merak konusu elbette….”

Aslında bu aşamada hem ABD hem de Türkiye Ekonomisi için faiz düşüşünden çok, finansal istikrarın sağlanması daha önemli diye düşünüyorum. Hatta öncelikle ABD’de Finansal İstikrarın oluşmasının Türkiye’nin ekonomik parametrelerine olumlu etki yapacağını öngörüyorum. Yeter ki, Türkiye’de istikrarı bozacak bir gelişme olmasın. Tekrar etmek gerekirse, ABD’de Finansal İstikrar devam ettiği sürece Türkiye olumlu etkilenecek.

Fed Başkanı’nın ” Aktif repo operasyonlarımız devam edecek ve en az Nisan yı boyunca sürecek, ilk çeyrekte repo operasyonlarının miktarında ayarlamaya gideceğiz, bol rezerv seviyesine ulaşana kadar repo operasyonları sürecek” demesi de faizlerden çok finansal istikrara odaklandığını gösteriyor. Bu da bizim için iyi bir haber diyebilirim.

Diğer taraftan S&P’nin bugün açıklayacağı Türkiye’nin kredi notu kararını da bekliyoruz. Açıkçası kamu maliyesi ve dış kırılganlıklarla alakalı uyarılar yapacaklarını tahmin ediyorum ancak notun kırılmasını beklemiyorum. Şu anki şartlar altında Türkiye’nin notunun iyileştirilmesi daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır diye düşünüyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara