Garp cephesinde yeni bir şey yok…

Bu akşam S&P’nin Türkiye’nin kredi notuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor. Daha önceki açıklamalarında “enflasyonla alakalı olumlu gelişmeler olursa görünümü durağana çevirebiliriz” diye açıklama yapmışlardı.

Ancak, enflasyonla alakalı herhangi bir olumlu gelişme olmadığı için, uzmanların “mevcut durumu teyit eder” yorumuna ben de katılıyorum. Enflasyon belki geçen aylara göre düşük ama hala çift hanede olması dikkate alınacaktır. Ayrıca, gelişmekte olan ülkelerdeki enflasyon ortalamasının iki katı seviyede olması, göz ardı edilemeyecek bir gerçek.

Dün Döviz kurlarında bir anda ortaya çıkan küçük yükseliş, yatırımcıların tereddütlü olduğunu gösteriyor. Tereddüt oluştuğu zaman Dolar “acil çıkış kapısı” olarak değerlendiriliyor elbette. Yine de, gösterge tahvilin faizinde fazla bir hareket olmaması tedirginliğin büyük çaplı olmadığını gösteriyor.

“Hisse senetlerini kim satıyor ?…”

Yabancıların geçen hafta BIST ölçülerine göre azımsanmayacak bir miktarda satış yaptıkları gözüküyor. Günlük işlemlerin içinde aslına bakılırsa fazla yabancı yok. Büyük ihtimalle yurt dışından işlem yapan yerli yatırımcılar günlük işlemlerde etkililer. Eskiden “bıyıklı yabancı” diye esprili bir isin takılmıştı bu yatırımcılara.

Yine giderek küreselleşen dünyada, dünyanın her yerindeki “prop trader” yani kısa vadeli işlem yapanların BIST’e teveccüh gösterdiklerine inanıyorum. Cari İşlemler açığının önemli bir kısmının portföy yatırımlarıyla kapanması, bu gerçekle beraber değerlendirildiğinde daha fazla analize muhtaç gözüküyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara