Geç ama oldukça yerinde kararlar…

Haftaya başlarken her zaman olduğu gibi gündem maddelerini sıralayalım:

  • Erken Seçimler için adaylık süreci bu hafta başlıyor
  • Döviz Kredileri ile ilgili yeni düzenleme hayata geçiyor
  • Akaryakıt’a dolaylı vergi indirimi geliyor
  • Fed’in bu yıl toplamda 4 kez faiz artıracağı konusunda kanaatler netleşti

Sonuncusundan başlayalım: Fed’in çarşamba günü faiz kararı açıklanacak. Uzmanlar, bu yıl 4 faiz artırımı olacağını ve 2 Mayıs’ta bunlardan ikincisinin gerçekleşebileceğini söylüyorlar. Bu durumda, TCMB’nin bir kez daha faiz artırımı yapabileceğini iddia edenler de var. Ben bunun imkan dahilinde olduğunu düşünmüyorum.

Özellikle zorunlu mal ve hizmet kategorilerinde dolaylı vergi indirimleri geleceğine dair kulislerden gelen haberleri doğrularcasına, akaryakıtta vergi indirim gündemin ilk sıralarına yükseldi. Çok geç ama çok yerinde bir karar olarak altını çizmek istiyorum.

2 Mayıs’tan itibaren döviz geliri olmayan firmaların yurt içinden veya yurt dışından döviz kredisi almalarına sınırlama getiriliyor. Bu uygulama ile Türkiye’nin dış kırılganlığının azaltılması hedefleniyor.

Belki de gündemin en önemli maddesi, bu hafta başlayacak olan erken seçim için aday berlileme süreci. Dolayısıyla ekonomik gelişmelerden çok siyasi gündemin ağırlıklı olarak piyasalarda etkili olacağını söyleyebilirim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara