Gençlerin Hevesini Kırmayalım

Gençlerin Hevesini Kırmayalım

Pazartesi günleri sizlerle görüşlerimi paylaşırken çoğu zaman zorlanıyorum. Çünkü siyasi gündem uzun bir süredir sosyal ve ekonomik gündemin önünde seyrediyor. Hem de koşar adım. Hafta sonu ve bu sabah görüştüğümüz birçok insan 14 mayıs Seçimleri ile beraber her şeyin güllük gülistanlık olacağını düşünüyordu. Bunun sebebini iktidarın kalması ya da gitmesine değil, seçimden sonra gerginliklerin biteceğini ve piyasa ekonomisine dönüleceğini beklemeleri idi.

İster Cumhur İttifakı ister Millet İttifakından yana olsun, sade vatandaş hiçbir şekilde gerginlik siyasetinin devam etmesini istemiyor. Herkes enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmasını, döviz kurlarının arz talep dengesi doğrultusunda belirlenmesini, piyasadaki faizlerin düşmesini, hayat pahalılığının bitmesini özetle “insan onuruna yakışır şekilde” yaşamayı bekliyor. Maaş ve Ücretlere zam yaparak enflasyonun daha da körüklendiğini, kiraların yükseldiğini ve kalite/fiyat ikilemlerinin oluştuğunu kabul etmiş durumdalar.

“Erdoğan Hocanın Sözü Bana Miras Oldu…”

İktidar ya da muhalefete koşulsuz destek veren partizanlık seviyesinde olanlar haricinde çok büyük bir çoğunluk ülkenin eski, sakin hallerine dönmesini istiyor. Sosyal adalet, özgürlük, eşitlik her kesimin talebi haline gelmiş. Ancak taraflar arasında ciddi bir güvensizlik sorunu var. Benzer taleplerde bulunan grupların yan yana gelmesi bu sebeple gerçekleşemiyor.

“Bizim zamanımızda” demekten pek hoşlanmıyorum ama, gerçekten bizim zamanımızda siyaset bu derece kutuplaşmamıştı. Vatan sevgisi, insan sevgisi, farklı fikirlere olan saygı vardı. Kimse kimseye sözle yada şiddetle manipüle etmeye yeltenmez, zekasına ve bilgisine güvenerek siyaset yapardı. Kimsenin kimseyi ikna etmek gibi bir çabası da yoktu. Dolayısıyla zorlama da yoktu. Kimse kimseye “benden değilsen onlardansın” demezdi. Farklılıklar kavga konusu değil, orta akıl için önemli bir zenginlikti.

O günleri özlüyorum açıkçası. Doğrudur, ekonomik zorluklar vardı. Ancak sınırsız hayallerimiz vardı. Pek çoğunu da gerçekleştirdik. Şu an gençlere hayallerini sorduğum zaman, oldukça sınırlı tarifler duyuyorum ve üzülüyorum. İmkanlar ya da imkansızlıklar gençlerin zihinlerini sınırlamış. Biz var gücümüzle onlara “önce hayal et, sonra nasıl başaracağını düşün, ilk adımı at, biz senin her zaman yanındayız” diyerek cesaret veriyoruz.

Rahmetli Erdoğan Alkin bir gün şunu dedi bana:

“Emrecim her şeyi öğretirim ama bir şeyi öğretemem”. Ben de merak ettim. “Neyi Babacım ?” diye sordum. Gülümsedi ve “hevesi öğretemem” dedi. Sonra da ekledi “gençlerin sakın hevesini kırmayın”. Bize bıraktığı miras da bu oldu.

Seçimden sonra tek beklentim, bu ülkenin geleceği olan gençlerin hayallerini sınırlamadan ya da neyi hayal edeceğini söylemeden, kendi özgür iradeleriyle en doğru kararı vereceklerini kabul eden bir yaklaşıma kavuşmamız. Bana soranlara önereceğim öncelikli reçete budur.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara