Gerçekten Büyüdük mü ?..

Bir sakin akşam yaşayalım dedik. Bir baktık Dolar/TL yine roketlemiş. Sebebi belli. Faiz ile enflasyon arasındaki sebep sonuç ilişkisini anlamakta zorluk çekiyoruz. Bugün meseleyi bir adım uzaktan seyredeceğim. Bakalım ortalık sakinleşecek mi ?

Şimdi büyüme meselesine bakalım tekrar: Büyüme rakamı malumlarınız, % 7 gibi oldukça yüksek bir seviyede açıklandı. Üretim açısından baktığımız zaman bu yılın ilk çeyrek büyümesine en çok katkı veren sektörün sanayi sektörü olduğu gözüküyor. Büyümesi % 11.7 civarında. Tarım sektörü aynı dönemde % 7.5 büyümüş. İnşaat Sektörünün büyümesi beklendiği gibi düşük çıkmış: % 2.8 civarında.

Hizmetler sektörü ise % 5.9 büyüme ile başını suyun üzerinde tutmuş gözüküyor. Finansal Sektörde ise büyüme % 2.9 civarında gerçekleşmiş. Tüm bu rakamlara bakarak “ilk çeyreği kazasız belasız atlatmışız” diyebiliriz. Ancak yasaklamaların başladığı ikinci çeyreğin bu kadar neşeli olmayacağı aşikar.

Dünkü yazıda belirttiğim gibi, harcama yönünden katkı veren kalemler de önemli: Her ne kadar PMI rakamları son iki ayda düşüşe geçmiş olsa da, ilk çeyreğe ait sermaye harcamaları % 11.4 civarında gerçekleşmiş. Bu da sanayideki hızlı büyümeyi teyit ediyor diyebilirim.

“İhracatı alkışlamak gerekiyor..”

Hanehalkı tüketimi ilk çeyrekte % 7.4 artarken, kamu harcamaları bu sefer % 1.3 gibi mütevaziden de düşük bir seviyede gerçekleşmiş. Bu durum kamu gelir-gider dengesindeki olumsuzluktan kaynaklanıyor olabilir. Kredi desteğiyle yola devam edilmesi bu açıdan şaşırtıcı değil.

Diğer taraftan ihracatın büyümeye net katkısı olmuş: İhracat % 3.3 net büyüme gerçekleştirirken, ithalatta % 1.1 daralma gerçekleşmiş. Geriye dönüp baktığımızda yüksek büyümelerde ihracatın net katkısı hep negatif ya da küçük oluyordu. Türkiye Ekonomisinin adeta kendi kendini zorla “ihracatçı” gibi olmaya dönüştürdüğünü görüyorum. Bu açıdan TİM ve İhracatçı Birliklerinin çabası alkışlanmalı.

Bu hafta Enflasyon oranları açıklanacak. Ardından Merkez Bankası’nın bu ayki faiz kararı da piyasalar için önemli bir test niteliğinde olacak desem yanlış olmaz. Dün gece Cumhurbaşkanı Erdoğan “faizlerin inmesi lazım” dedi ve sonuç ortada. Bakalım Merkez Bankası Başkanı kimin sözünü dinleyecek ? Siyasetin mi, Piyasanın mı ?

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara