Hala Dolar/TL ne olacak diye soran var mı ?

Çok net anlaşılıyor ki, yurt dışından gelen baskılar neticesinde Merkez Bankası radikal bir faiz artışı yapmaya hazırlanıyor. Buna rağmen Dolar/TL’nin yükselmesinin sebebi belli: Merkez Bankası son birkaç yıldır hep hazırlık yapıp eyleme geçmediği için, yatırımcılar “yine dağ fare doğuracak” diyerek kendilerini sağlama alıyorlar.
Dün dolarlarını 4.00 TL civarında satmış bir yatırımcıyla sohbet ettim. “Artık bir yerden kolu kesmem gerekiyordu, geçen hafta korkarak da olsa Dolar aldım, iyi ki de almışım” dedi bana. Nereden bakarsak bakalım kolay bir karar değil bu. Ancak, tecrübeli yatırımcılar radikal kararlar vermek zorunda kalabiliyorlar. Bunu da teknik analize ya da temel analize değil, piyasalardaki formasyonların sebeplerine bakarak yaparlar.

Herşeyden önce piyasaların bozulmasının sebebi artık Başkanlık Seçimlerinin ikinci tura kalması veya parlamento aritmetiğinin karışacak olması değil. Artık yatırımcılar, seçimden çıkacak her türlü sonucun bir başka riski ortaya çıkaracağını düşünüyorlar. Dolayısıyla, seçim sonuçları üzerine yapılan anketler bir avuç insanın eğlencesiyle, liderlerin stresinden başka bir işe yaramıyor.

“Hangi sonuç çıkarsa çıksın, risk olarak görülüyor…”

Daha net olarak yazmak gerekirse: Yabancı yatırımcılar şu ana kadar muhalefetten elle tutulur bir ekonomik program görmedikleri için, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçilmesinin ikinci tura kalmasını düşük olsa da önemli bir risk olarak görüyorlar. Muhalefetten bir adayın Başkan seçilmesi durumda ise, başta parlamento olmak üzere birçok anayasal kurumun işleyişinde sıkıntılar çıkacağı düşünülüyor.

Diğer taraftan Sn. Erdoğan’ın seçilmesi durumunda da, şu ana kadar ekonomiyle ilgili sarf edilen sözlerin gerçekleşmesi büyük bir risk unsuru olarak görülüyor. Cari açıktan enflasyona, döviz kurlarından faizlere kadar birçok soruna Ankara’nın yaklaşım tarzı ve söylemlerinin sadece seçim propagandası olmamasından korkuluyor. “Eğer bu sözler gerçeğe dönüşürse Türkiye dünyadan kopar” diyen de var.

İster abartılı ister paranoya diye nitelendirilsin, yaklaşan seçimlerle alakalı yatırımcıların algısı bu hale gelmişse, Dolar/TL’nin yükselme sebebini aramaya ya da “daha ne kadar yükselecek” diye sormaya gerek yok. Yatırımcı risklerin azaldığını görene kadar yükselecek.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara