Halkın ekonomi mantığına aykırı işler yapmamalı…

Geçenlerde aramızdan ayrılan Güngör Uras Mayıs Ayında yazdığı bir köşe yazısında babamdan bahsetmiş. Şaka değil 1985 yılında yazdığı makalede Erdoğan Alkin bazı tehlikeli yaklaşımları şöyle özetlemiş:

 1. Faizleri tepeden inme kararla düşüremezsiniz.
 2. Kur ayarlamalarını durduramazsınız.
 3. Türk Parasını Koruma mevzuatındaki yumuşamayı tersine çeviremezsiniz.
 4. İthalatı yeniden katı biçimde yasaklayamazsınız.
 5. Üretime öncelik vererek, enflasyonu yavaşlatamazsınız.
 6. Enflasyonu hemen durduramazsınız.
 7. Kısa sürede gelir dağılımını düzeltemezsiniz.
 8. İşsizliği azaltamazsınız.
 9. Dış ticaret açığını kapatamazsınız.
  10.Borçlanmaktan vazgeçemezsiniz.
 10. IMF ile bozuşamazsınız.
 11. Halkın ekonomi mantığına aykırı hiçbir şey yapamazsınız.

Erdoğan Hocanın bazı konuları şaka ile ama üstü kapalı anlattığını gayet iyi hatırlıyorum. Hatta bazen bana “bak Emre, sen akıllı bir çocuksun” diyerek, yaptığım her neyse onun çok akıllı bir iş olmadığını anlatırdı. Genellikle küçükken yaramazlık ettiğimde söylerdi bu sözü. Hiç bağırmazdı ama, kararlı bir ses tonuya konuşurdu.

Anladığım kadarıyla siyasetçilere de o zamanlarda “bakın, siz akıllı insanlarsınız” demek istemiş. Hatta gelecekte de böyle bir riskin yaşanacağını düşünerek “aman ha !” tarzında bir uyarıda bulunmuş

“Akıllı işler yapmak lazım” derdi Erdoğan Hoca..

Dün itibarıyla 3 numaralı maddede korktuğumuz başımıza geldi. Kambiyo Rejimi neredeyse liberalleşme öncesine döndü.

Daha önce de 1 ve 2 numaralı maddelerle alakalı sıkıntılar yaşamıştık.Yani faizler ve kurda hatalar yaptık.

Maalesef 8 numaralı maddede Erdoğan Hoca haklı çıkmış durumda. Yani işsizliği düşüremiyoruz. Üzülerek ifade ediyorum ki 5 numaralı maddede yaptığı uyarıyı kimse dinlememiş durumda. Üreterek enflasyonu düşürmek istedik. Olmadı. Bu sebeple 6 numaralı madde doğrulanmış oldu.

Kimse fark etmiyor sanıyoruz ama 2014 yılından beri 4 numaralı maddede belirtlilen katılaşma artarak devam ediyor. İthalatı giderek yasaklayan bir hale geldik. Buna rağmen 9 numaralı madde doğrulanmış oldu. Yani dış ticaret açığı ithalatı zorlaştırdığımız halde kapanmadı, aksine genişledi. Bu sonuçta bugün var olmayan Ekonomi Bakanlığının büyük payı var.

Ancak 10 numaralı maddedin hakkını verdik gerçekten. Bırakın borçlanmaktan vaz geçmeyi, borçlanmayı abarttık. Özel Sektör borçlanma rekorlarına imza attı.

Sadece 11 numaralı maddeye katılmıyorum. Çünkü IMF gibi kuruluşların 1990’ların sonundan itibaren masumiyetleri kalmadı. Türkiye’yi 2001 krizine sokan reçete IMF’den geldi unutmayalım. Babam ile bu konuda uzlaşmaya varmıştık diyebilirim. IMF’nin dayattığı kur rejimi sebebiyle krize girdik ve o tarihten itibaren Türkiye’de herşey değişti.

En korktuğum ise 12 numaralı madde. Yavaş yavaş orada yazılan endişe gerçekleşmeye başlıyor. Mesela dün Türk Parasını Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklik tamamıyla vatandaşın kaşının kalkmasına sebep olacak cinste bir adım oldu. Bunun arkasından başka adımlar gelip gelmeyeceği konusunda soru işaretleri yarattı.

32 sayılı karardaki değişikliğin acilen geri alınması gerekiyor. Yoksa soru işaretleri artmaya başlarsa, piyasadaki bozulmanın önünü almak mümkün olmaz.

Erdoğan Hoca ve Güngör Hoca’nın ruhu şad olsun.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara