Her gelişmenin arkasındaki sebebi mutlaka araştırmalıyız…

Haftayı büyüme rakamları ile kapatıyoruz. Dün açıklanan verilere göre Türkiye Ekonomisi 2017’de % 7.4 büyümüş. Bu rakam daha önce çeşitli vesilerle yaptığım yorumlarda sürekli tekrarladığım bir beklentiydi.

Bu beklentiyi abartıp “% 7.9 ile % 8.3 arası çıkabilir” diyenler de oldu. Ancak ben yüksek çıkan üçüncü çeyrek rakamlarından sonra, son çeyrek de bu kadar yüksek bir başka rakamın çıkmayacağını sürekli tekrar ettim. Büyüme rakamları bir yıl öncenin aynı dönemine bakılarak hesaplandığı için, sabit fiyatlarla milli gelir rakamlarını kıyaslayarak da nokta atışı olmasa da isabetli bir öngörüde bulunmanız mümkün olabilir.

Yani bir dönemle bir yıl sonraki aynı dönem arasındaki katma değer üretimi farkının ne kadar olabileceğini hesap ederek, eğlenceli bir çalışma yapabilir, neticesinde aşağı yukarı gerçeklerle uyumlu bir öngörüde bulunabilirsiniz. Bu rakamların tamamı TUİK web istesinde bulunduğu için, çok büyük bir zahmet vermeye de gerek kalmıyor.

“Bayram değil seyran değil…”

Dün öğleden sonra, döviz kurlarının gevşemesi, faizlerin gerilemesi ve BIST’in az da olması yükselmesi dikkat çekiciydi. Bunun sebebi elle tutulur olmasa da, panik halinde yapılan döviz alımlarının yerini sakin ve satıcılı bir seyre bırakmasını etkisi olabilir. Ancak, kesin bir yargıya varmadan önce bugünkü piyasa kapanışını görmemiz gerekiyor.

“Bir kırlangıçla bahar gelmez” derim ya hep, piyasalardaki olumluluk için de aynı ifadeyi kullanmak istiyorum. Nasıl ki olumsuzluk varken bunun uzun sürmeyeceğini söylemişsem, elle tutulur bir sebep olmadan iyileşen piyasalar için de aynı dikkat ve özeni gösteriyorum diyebilirim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara