Heyecan yapmayın: Önce düşecek sonra yükselecek !

Enflasyonu kastediyorum elbette. Geçen yılın Kasım ve Aralık Aylarına ait negatif enflasyon oranlarının etkisiyle tek hanede yola devam etmesi beklenen TÜFE, sonraki aylarda muhtemelen çift haneye dönecek.

Dolayısıyla, “ben bu düşüşe inanmıyorum” diyenlere vereceğim cevap sadece şu olacak: Excel Tablosuna rakamları arka arkaya dizin ve 12 aylık enflasyonu hesaplayın. Bana boşuna kızmayın. TUİK tüketici fiyatlarının geçen yıla göre artış hızının yıllık bazda daha düşük seyrettiğini söylüyor. Biliyorum üretim maliyetleri ve hayat pahalılığı daha fazla yükseldi ama yapacak birşey yok. Devletin resmi veri yayınlayan kurumu “fiyat artışlarının hızı yavaşladı” diyor.

Daha önceki sabah raporlarında bahsettiğim gibi, hem firmaların hem de bireylerin gelirlerinde bu beğenmediğimiz TÜFE ya da ÜFE oranları kadar bile artış olmadığı için, TUİK rakamlarının gerçeği yansıtması konusunda tartışmalar devam edecek. Halbuki TUİK, şahıslar ve kurumlar ile ilgili gelir analizlerini paylaşsa ve “gelirler artmaya başladığı zaman enflasyonun düşüşünü daha rahat hissedeceksiniz” dese belki de inandırıcılığı artacak.

Ancak “gelir yükselmiyor” deyince siyaset kurumunu kızdıracaklarını düşünüyor olabilirler. “O kızmasın, bu kırılmasın” diye davrandığınızda da kurumların saygınlığı zedeleniyor.

Özetle, bugün beklentimiz TÜFE’nin bir ay daha tek hanede yola devam etmesi. Ondan sonra birkaç ay çift hanede gittikten sonra, hesapta olmayan gelişmeler olmazsa tekrar tek haneye düşececek gibi gözüküyor.

“Fitch kararı ne anlama geliyor ?..”

Hafta sonu en çok konuşulan konulardan biri, Fitch tarafından Türkiye’nin kredi notunun teyit edilmesi ve görünümün negatiften durağana çekilmesiydi.

Eğer bir talihsizlik olmazda, bundan sonraki kararın Türkiye’nin kredi notunu yükseltmek olacağı söylenebilir. Yine de ABD Temsilciler Meclisinden geçen yasa tasarısı ile ilgili Senatonun ne karar vereceğini merak ediyorum. Bir terslik olması halinde bazı analizlerimizi gözden geçirmemiz gerekebilir.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara