İhracata bir de bu gözle bakalım….

Kaçınılmaz olarak hizmetler sektörünün milli gelir içindeki payının geride bıraktığımız 20-30 yılda sürekli artığına şahit olduk. Büyük ihtimalle finansal faaliyetlerin tercih ve kompozisyonu da geride bıraktığımız zaman içinde bu gerçek çerçevesinde şekillendi. Hizmet Faaliyetlerinin öne çıkan segmentlerinde Bankacılık ve Finans Kurumlarının daha etkin olduğunu görmekteyiz. Sektörün detaylarına daha yakından bakınca, döviz kazandırıcı faaliyetler açısından da güçlendiğini görebiliyoruz.

Başka bir sektöre bakalım: 120 ülkede rakipleriyle rekabet eden Türk müteahhitleri, dünya devler liginde Çin’den sonra ülkemizi ikinci sıraya yükseltmiş durumda. Hizmet ihracatından aslan payını alan turizm sektörü, İstanbul Havalimanı ile daha da güçlenecek gibi gözüküyor. Ben normalde böyle “mega projelere” mesafeyle yaklaşan bir bilim insanıyım ama artık yapıldı bitti. Yeni Havalimanıyla beraber THY, Pegasus ve Atlas da bu gelişmeden ciddi bir pay alacak gibi gözüküyor.

“Artık Üniversiteler bile ihracatçı…”

Eğitim sektörüne bakarsak: Türkiye’de 140 bin uluslararası öğrenci var. Yabancı Öğrenci sayısı ile öne çıkan üniversitelerin ciddi bir döviz kazandırıcı faaliyet gerçekleştirildiği anlaşılıyor. Bir başka tarafta da azımsanmayacak bir başka potansiyel var: Sağlık sektöründe hizmet veren hastaneler 700 bin yabancı hastaya bakıyor. Bunun üzerine Türkiye’de ağırladığımız 32 milyon turisti de ekleyince muazzam bir rakam ortaya çıkıyor. Tam 44 milyar dolar.

Mensubu olduğum Altınbaş Üniversitesi her yıl yabancı öğrencilerden ülkeye kazandırdığı döviz geliriyle ilk 3’e girmeyi başarıyor. Büyük ihtimalle bu yıl da ilk 3’e girecek. Misyonu ve Vizyonu “uluslararasılaşma” şeklinde belirleyen Altınbaş Üniversitesinde 70’e yakın ülkeden öğrenci kabul ediyor.

Tüm bu gelişmeler, döviz kazandırıcı faaliyetlerin tanımının genişletilmesi gerektiğini, teşvik yaklaşımlarının buna göre tekrar tasarlanması gerektiğini ortaya koyuyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara