IoT, AI ve Dijital Dönüşüm mü, İnşaat mı ? Siz karar verin..

Hafta sonu piyasalar kapalı olur ama tartışmalar zirve yapar. Altınbaş Üniversitesi’ni temsilen hem KKTC hem de Türkiye’de Kızılcahaham’da peş peşe yaptığım iki konuşmada da, iş insanlarının döviz kurları ve faiz üzerine fazla soru sormadıklarını, daha çok dijital değişim ve önümüzdeki 3 yıllık dönemde yaşayacağımız “yüksek büyüme-yüksek faiz-yüksek enflasyon” dönemini nasıl geçireceğimiz üzerineydi. Açıkçası umutlandım.

Dün akşam ise, benim gibi Huawei Markası’nın Dünya’daki Kanaat Liderlerinden olan Tamara McCleary ile Istanbul’da sohbet etme imkanı buldum. Bu sohbette de kimse finans piyasaları üzerine konuşmadı. Kendisi dünyanın parmakla gösterdiği dijital dönüşüm liderlerinden biri olduğu için, bana Türkiye’nin bu konuda hangi seviyede olduğuna dair sorular sordu. Perşembe günü İstanbul’da Yapay Zeka, IoT yani neselerin interneti ve dijital dönüşüm konusunda çok önemli bilgiler verecek. Merakla bekliyorum.

Açıkçası, parite-borsa-döviz kurları-faiz gibi gelişmeler 20. yüzyılda kafamıza taktığımız ama konvansiyonel sektörlerin devam eden ağırlığı sebebiyle 21. yüzyılda üzerimizden atamadığımız ayrıntılar. Yaratıcı beyinlerin, tasarımcıların, inovasyon, ar-ge veya markalaşma serüveni için yola çıkanların aklında böyle ayrıntılar olmaz. Eğer hala döviz kurları ve faiz üzerine yapılan konuşmalar, vaatler önemli görülüyorsa bir yerlerde hata yapılıyor demektir.

“Artık bir karar vermeliyiz…”

Hiçbir faiz veya döviz seviyesi teknolojinin ilerlemesini durduramaz. Hisse Senedi Piyasası’ndaki gelişmelerin yeni bir uygulama üzerinde çalışan insanları işlerinden alıkoymadığı da ortada. Belki de klişeleşmiş yaklaşımlardan kurtulamadığımız için, sürekli döviz kurları-faiz ve hisse senedi piyasalarını konuşuyoruz.

Yaratıcı beyinleri artırmak için yatırım yapan bir ülkede, işsizlik belki endişe verici bir gelişme olabilir. Ancak döviz kurlarının dalgalanmalarıyla sanatçı veya tasarımcı yetiştirmek arasında bir bağlantı yok. Refah düzeyini inşaatla değil ama dijital dönüşüm ile daha hızlı artırabiliriz. Uzmanlar, dijital dönüşümü uygulayan ülkelerin 2025 yılında öngördükleri Milli Gelir’i % 15-25 daha fazl artırabileceklerini söylüyorlar.

Şimdi tekrar soruyorum, inşaat mı yoksa yüksek teknoloji mi ?

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara