İstikrarı sağlamak için özümüze dönmemiz gerekiyor…

Haftanın son işlem gününe girerken kafalar oldukça karışık. ABD’de sonuçlanan dava ile ilgili piyasalarda konuşulan spekülasyonlar her ne kadar yalanlasa da, yatırımcıların açıklamalara kuşkuyla yaklaştıkları gözüküyor.

Dün akşam saatlerine kadar yaptığım telefon ve mesaj trafiğinden sonra net olarak anladığım şu:

  • Türkiye kaynak verimliğini önceliğe almadan uyguladığı “yüksek büyüme” politikasının sonuna gelmiş bulunuyor
  • Fon arz eden taraflar, kaynakların nerelere kullanıldığı konusunda artık oldukça hassaslar
  • Kambiyo Rejimi ile ilgili alınan son kararlar algıyı iyice bozmuş durumda
  • Yabancı Fonlar ve Finans Kuruluşlar ekonomi yönetiminde görmek istedikleri isimleri artık açıkça dile getiriyorlar
  • Merkez Bankası’nı fonlama maliyetini % 20’lere yükseltmesi için baskılar artacak
  • Yatırımcılar ve Finans Kuruluşları ekonomi yönetimi yeterli bulmadıklarını açıkça dile getiriyorlar.

Diğer taraftan, Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın “Döviz Kurları Türkiye’nin gerçeklerini yansıtmıyor” derken haklılık payı var. Çünkü Türkiye’nin gerçekleriyle Türkiye’nin dışardaki algısı arasında giderek makas açılıyor. Biraz daha açıklayıcı olmam isteniyorsa:

Türkiye çok çalışkan insanların ülkesi. Ancak, yabancı medyada servet tüketen Türk Gençlerinin haberleri öne çıkıyor. Türkiye şefkatli, kimseyi aç veya açıkta bırakmayanların ülkesi. Ancak yabancı medyada hayvanlara eziyet edenlerin veya etrafına şiddet uygulayanların haberleri yer alıyor. Türkiye sıcak kanlı ama genelde kavgacı olmayan insanların yaşadığı bir ülke. Ancaki yabancı medyada sürekli kavgacı, bağıran çağıran bir şekilde gözüküyor. Nihayetinde Türkiye Mevlana, Yunus Emre ve Atatürk gibi bilgi ile tevazuyu birleştirmiş insanların ülkesi ama, kibirli ve tepeden bakan insanların ülkesi gibi algılanıyor.

Bu durum için kimseyi suçlamaya gerek yok. Algı gerçekten daha güçlüdür. Hepimiz kabahatliyiz. İstikrarı sağlamak içini özümüze dönmek yeterli.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara